Kategoriler
Meze Tarifleri Nasıl Yapılır Sebze Yemekleri

fırında brüksel lahanası


Fırında Brüksel Lahanası Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
1/2 Kg. Brüksel Lahanası
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
4 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Silme Kimyon
1 Çay Kaşığı Tuz
26 cm. Bor Cam Tepsi

Ön Söz:
Fırında brüksel lahanası, brüksel lahanasının enfes lezzette en güzel halidir. Lahanayı fırında kızarttıktan sonra, et yemeklerinin yanında garnitür olarak kullanabilir ya da yoğurtlu salatasını yapabilirsiniz. Her iki seçenkte, yemeğinizi bir başka boyuta taşıyabilir. Dikkat edilmesi gereken ayrıntı; tepsiyi fırına sürdükten 15 dakika sonra sarımsağı ilave etmenizdir. Sarımsağı malzemelerle birlikte tepsiye koyarsanız, fazla karamelize olur. Tarifi deneyecek olanlara afiyet olsun.

Kategoriler
Hamur İşleri Mutfak Bilgileri Nasıl Yapılır Pastane Tarifleri Sütlü Tatlı Tarifleri

tam yağlı ricotta peyniri


Tam Yağlı Ricotta (rikotta) Peyniri Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
1 Litre Çiğ Süt
1 Kutu Krema (200 ml.)
3 Yemek Kaşığı Elma Sirkesi (30 gr.)
1 Adet Dijital Mutfak Termometresi
1 Adet Tencere
1 Adet Mutfak Süzgeci
1 Adet Kase

Ön Söz:
Rikotta (ricotta) peyniri hamur işlerinde, yemek ve tatlı yapımında kullanılır. Rikotta peyniri kullanılacağı yere göre; yağlı yağsız, tuzlu veya tuzsuz olarak yapılabilir. Tarifimde tuz kullanmadım. Rikotta peynirini tuzlu yapmak isterseniz; sütü kesmek için elma sirkesi ilave ettiğinizde, 1 çay kaşığı tuz ilave edebilirsiniz. Yaptığınız peynir süzülüp oda sıcaklığına geldiğinde, ağzı kapalı olarak kavanoza koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Kategoriler
Kızartmalar Meze Tarifleri Nasıl Yapılır

buharda karnabahar


Buharda Pişirme Sepetinde veya Aparatında Karnabahar Nasıl haşlanır?
Malzemeleri:
1 Kg. Karnabahar
2 Su Bardağı Su (400 ml.)
1 Adet Buhar Sepeti
1 Adet Kapaklı Tencere
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Karnabahar yemekleri arasında hatrı sayılabilecek biride, karnabaharın haşlandıktan sonra kızartılmasıdır. Haşlanıp derin yağ içinde kızartılan karnabahar; sarımsaklı yoğurt ile yenirse, tadına doyum olmaz. Karnabahar buhar sepetinde karnabaharın miktarına ve istenilen sertlik derecesine göre, 10 ila 20 dakika arsında haşlanır. Haşlanan karnabahar dalları derin yağ içinde, orta ateşin bir tık üzeri ısıda 10 dakikada kızartılır. Tarifimi deneyecek olanlara afiyet olsun.

Kategoriler
Hindi Yemekleri Nasıl Yapılır Tavuk Yemekleri

sülün nasıl pişirilir


Sülün Nasıl Pişirilir?
Malzemeler:
1 Adet Temizlenmiş Sülün (700 gr.)
30 gr. Tereyağı
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Bardağı Kaynar Su
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Karabiber
2 Dal Taze Kekik
1/4 Parça Limon
Bağlama İpi
Mutfak Fırçası
Fırına Dayanıklı Tencere

Ön Söz:
Av hayvanı olan sülün, şimdilerde sülün üretim çiftliklerinde üretilmekte ve marketlerde satılmaktadır. Marketten dondurulmuş olarak aldığımız sülünü önce buzdolabında çözdürdük, ardından fırında bütün olarak pişirdik. Sülün eti mangalda ızgara yapılır, tavada yağ içinde kızartılır, ya da fırında parça veya bütün olarak pişirilir. Sülün ülkemizde yaygın olarak tüketilmediği için, kendi damak tadımıza uyan fazlaca yemek çeşiti yoktur. Sülünle ilgili yemek tariflerinin geneli, yabancı kaynaklardan edinilmiştir. Sülünün eti, tavuk eti kadar sulu olmamsına rağmen; sert ve lezzetlidir. Tarifimi deneyecek olanlara afiyet olsun.