misafirlerime yaptığım tavuk tarifim


Malzemeler:
1 Adet Piliç (1600 gr.)
7 Su Bardağı Musluk Suyu (1400 gr.)
1 Adet Bütün Limon
1 yemek Kaşığı Tepeli Doldurulmuş Tuz

Sos Malzemeleri:
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Soğuk Süt
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Tatlı Biber Salçası
1 Çay Kaşığı Çekilmiş Karabiber
1 Çay Kaşığı Acı Toz Biber
1 Çay Kaşığı Tepeli Doldurulmuş Tuz
Alüminyum Folyo
Metal Fırın Tepsisi

Ön Söz:
Önce kendime, aileme ve misafirlerime sıklıkla yapıp yediğim/yedirdiğim terbiye edilmiş, soslanmış fırında pişirilmiş tavuk tarifim bana özeldir. Bu tarifimi, ramazan ayı münasebetiyle izleyicilerimle paylaşıyorum. Bu tavuğu yememiş olanlar, kendilerini tavuk yemiş biri olarak saymasınlar. Bu tarifeki gibi; tavuk pişirmemiş, ya da yapmamış olan aşçı veya şefler, kendilerini boşa kandırıp cumhur vitrinine çıkmasınlar. Gerisi laf-ı güzaf. Bu tarifimi Er Piliç, Cp Piliç ve en son (bu tarifimde ilk defa) BİM Marketinden satın aldığım Egetav piliçle yaptım, denerseniz memnun kalırsınız.

Ön Hazırlık:
Tavuk yıkanacak ve süzülecek. Ardından; tavuk sırtı sabit kalmak şartıyle, göğüs kısmının ortasından boylu boyunca bıçakla yarılacak.

Tavuğun Terbiye Edilmesi:
Uygun bir kap içine 7 su bardağı dolusu musluk suyu, 1 yemek kaşığı tepelice doldurulmuş sofra tuzu, bir bütün limonun suyu konulacak ve karıştırılacak. Peşinden, tavuğun boşluk kısmına sıkılmış limon kabukları konulacak ve tavuğun sırt kısmı üste gelecek şekilde terbiye içerisine salınacak. Kap üzeri kapatılacak ve buzdolabına kaldırılacak. Tavuk en az bir gece boyu buzdolabında bekletilecek. Terbiye süresi 24 saat olursa süper olur.

Tavuk Sos Malzemesi

Tavuk Sos Malzemesi Karıştırılmış

Tavuk Sosunun Hazırlanması:
Bir kase içine domates salçası, biber salçası, karabiber, toz biber, tuz, zeytinyağı, süt konulacak ve karıştırılacak.

Tavuk Terbiye Ayrıntısı Önemli

Siz Tavuğu Salamuraya Böyle Yatırın

Sos Sürülmüş

Tavuk Pişmiş

Pişmiş Tavuğun İçten Görünüşü

Maharetini Göster:
Fırın tepsisi içine terbiye edilmiş ve süzülmüş tavuk (karın boşluğu alta bakacak şekilde) konulacak. Karın boşluğu içine terbiye içinde bulunan iki parça limon kabuğu konulacak. Ardından bir fırça yardımıyla tavuğun bütün yüzeyine hazırlanan sos sürülecek. Peşinden fırın tepsisi alüminyum folyo ile kapatılacak. Tepsi önceden 200°C dereceye ısıtlmış turbo fırının alttan 2. rafına sürülecek. Tam 60 dakika bitiminde tepsi üzerinden folyo alınacak ve fırın ısısı 150°C dereceye düşürülecek. Tepsi, 30 dakika boyunca fırında tutulacak ve süre bitiminde ocaktan alınacak. Tepsi üzerine folyo tekrar kapatılacak ve yarım saat süre ile dinlendirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop