Blog Archives

havuçlu pirinç pilavı

havuçlu pirinç pilavı havuçlu pirinç pilavı
Malzemeler:
1 Su Bardağı Basmati Pirinç
1 Adet Orta Boy Havuç
40 gr. Tereyağı
10 gr. Zeytinyağı
2 Su Bardağı Kaynar Su (400 ml.)
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Havuçlu pirinç pilavı yapımında 1 su bardağı dolusu basmati pirinç kullandım. Pirinç kavrulurken tereyağı yanmasın diye; tereyağı ile birlikte bir yemek kaşığı zeytinyağı kullandım. Teraziniz yoksa, bir yemek kaşığı zeytinyağı 10 gr. gelir. Eritilmiş 4 yemek kaşığı tereyağı ise 40 gr. gelir. Pilavın yağ ölçüsünü tariflediğim yöntemle alabilirsiniz. Basmati pirinç ile pilav yaparken bir ölçü pirinç için, iki ölçü su kullanılması gerekir. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›kuşdili erişte

kuşdili erişte kuşdili erişte
Malzemeler:
300 gr. Böreklik Un (üç su bardağı)
100 gr. Su (bir çay bardağı)
1 Adet Yumurta
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Kuşdili erişte, kesme mantı, kuşdili mantı, kuşdili makarna veya kesme aş adıyle bilinen kuşdili erişte un, su, yumurta ve tuz kullanılarak yapılır. Kuşdili erişte diğer mantı ve makarna çeşitleri gibi pişirilir. Taze kesilmiş kuşdili erişte 7 dakikada, kurutulmuş kuşdili erişte ise 15 dakikada pişer. Kuşdili erişte tereyağlı olarak sade, salçalı, domates soslu, kıymalı, sarımsaklı yoğurtlu ve peynirli olarak hazırlanır. Kuşdili erişte kışlık olarak hazırlanıp kurutulacaksa, kesimi sırasında şerit genişliklerini en az 2 cm. olmalıdır. Kuruyan kuşdili erişte çekeceğinden, bu ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›irmikli makarna yapımı

irmikli makarna yapımı 400x267 irmikli makarna yapımı
Malzemeler:
100 gr. İrmik
100 gr. Böreklik Un
2 Adet Yumurta (120 gr.)
1 yemek Kaşığı Zeytinyağı
Açmak İçin Un

Ön Söz:
Evde irmikli makarna yapımı çok kolay. Önemli olan, yapacağınız irmikli makarna miktarına karar vermenizdir. İrmikli makarna, sadece irmik un’u kullanılarak yapılabilir. Fakat, irmik ununu piyasada bulmak zordur. Bu sebeple; irmikli makarna yapımı için, normal ince irmik kullanmamız gerekiyor. İnce irmikle makarna hamuru yaparken un ilave edilmezse, açılan yufka istenilen sonucu vermez.  Malzemelerin katlarını alarak istediğiniz miktarda irmikli makarna yapabilirsiniz. Yaptığınız irmikli taze makarnayı (dişinize göre)  4 dakika ile 7 dakikada arasında haşlarsınız. Kurutulmuş irmikli makarnayı ise 15 dakikada haşlarsınız.

Yaptığım makarna şeritlerinin inceliği yarım (0.5 mm.) milimetre, genişliği ise bir (1.0 cm.) santimdir. Bezeleri 40 cm. çapında açarsanız, 0.5 mm. incelikte yufka açmış olursunuz. Yufkayı ne kadar ince açarsanız, makarnanız o kadar güzel olur.

Tarifin devamı ›soslu pirinç pilavı

soslu pirinç pilavı 400x267 soslu pirinç pilavı
Malzemeler:
1 Su Bardağı Jasmin Pirinç
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
1 Adet Sivri Biber
1 Çay kaşığı karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Tavuk Suyu

Ön Söz:
Soslu pirinç pilavı yapımında elimde var olan, jasmin pirinç ve tavuk suyu kullandım. Siz istediğiniz pirinç çeşitini kullanabilirsiniz. Tavuk suyu yerine, damak zevkinize uyan et suyu veya normal su kullanabilirsiniz. Malzemelerin katlarını alarak, ihtiyacınız ölçüsünde pilav miktarını artırmak size kalmış. Soslu pirinç pilavı, sevdiğim pilav çeşitleri arasındadır ve sıklıkla yaparım. Tarifimi denerseniz memnun kalırsınız, afiyet olsun.

Tarifin devamı ›Top