Kategoriler
Bakliyat Yemekleri Düdüklü Tencere Yemekleri

kuru fasulyeyi düdüklüde böyle pişirin

dermason kuru fasulye
Kuru Fasulyeyi Düdüklüde Böyle Pişirin.
Malzemeleri:
2 Su Bardağı Dermason Kuru Fasulye
40 gr. Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Kuru Soğan
1/2 Yemek Kaşığı Silme Domates Salçası
3.5 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Kuru fasulyeyi bir gece boyu ıslatmadan 1.5 saat içerisinde pişirin. Kuru fasulye yemeği ile ilgili birçok tarifim var. Bu tarifim, deneyimlerim sonucu hazırladığım güncel tarifim. En son, kuru fasulye yemeğini düdüklü tencerde pişirirken bu tarifi kullandım ve bundan böyle de kullanmaya devam edeceğim. Tavsiye ederim, afiyet olsun.

Kuru Fasulye’nin Hazırlanması:
Tencere’ye kuru fasulye, 7 su bardağı soğuk su konulacak ve yüksek ısıda bir kez fokur fokur kaynatılacak. Peşinden tencerenin kapağı kapatılacak ve ocak söndürülecek. 1 saatın bitiminde tenceredeki su dökülecek. Tencereye sıcak su konulacak ve fasulye (gazının alınması için) bir taşım tekrar kaynatılacak ve ocaktan alınacak. Fasulye süzülecek ve yemek yapımında kullanılacak.

düdüklüde kuru fasulye

Maharetini Göster:
Düdüklü tencere’ye tereyağı, zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, domates salçası ilave edilecek ve normal ısıda kavrulacak. Ardından kuru fasulye, 3.5 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Düdüklü tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Düdüklünün kullanma talimatına uyularak, ilk düdük sesinden sonra ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saata bakılacak not edilecek. Tam, 20 dakika süre ile kuru fasulye pişirilecek. Süre bitiminde ocaktan alınacak ve tuzu karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com