kuru biber dolması


Malzemeler:
25 Adet Kurutulmuş Dolma Biber
250 gr. Parça Dana Eti veya Kıyma
6 Yemek Kaşığı Sıvıyağı
2 Adet Soğan
2 Adet Domates
1 Su Bardağı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (iç için)
1 Tatlı Kaşığı Tatlı Biber Salçası (iç için)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (dolmanın suyu için)
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Sumak
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tepeli Tuz (iç için)
1 Çay Kaşığı Tuz (dolmanın suyu için)
3 Su Bardağı Kaynar Su
1/4 Demet Maydanoz
1/4 Demet Dereotu

Ön Hazırlık:
Et, satır kıyması tabir edilen boyutta, küçük küp küp doğranacak. Domatesler, kabuğu soyulacak ve küp doğranacak. Soğanlar, yemeklik doğranacak. Maydanoz ve dereotu kıyılacak. Kurutulmuş biberler, su içerisinde 5 dakika haşlanacak, süzgece alınacak ve soğuk sudan geçirilecek. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. 3 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

Dolma İçi’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyılmış et, soğan, 2 yemek kaşığı sıvıyağı, domates, biber ve domates salçası, tuz, karabiber, kimyon, sumak, nane, maydanoz, dereotu katılacak ve karıştırılacak. Malzemeler bir güzel yoğurulacak, tuzu karar hale getirilecek. Üzerine pirinç ilave edilecek ve karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Dolma içi biberlere tek tek bastırılmadan ağızlarında bir parmak genişliğinde boşluk bırakılarak doldurulacak. Doldurulmuş biberlerin ağızı kapatılacak, tencere içerisine yatay ve birbiri üzerine bindirilmiş olarak dizilecek. 1 tatlı kaşığı domates salçası, 1 çay kaşığı tuz ve 3 su bardağı kaynar su ile karıştırılacak, tencereye sos olarak ilave edilecek. 4 yemek kaşığı sıvıyağı dolmaların üzerinde gezdirilecek. Üzerine ısıya dayanıklı bir yemek tabağı kapatılacak. Tencere yüksek ısıda kaynatılacak. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Isı endüşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 40 dakika süre bitiminde kuru biber dolmanız servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Ocağınızın en düşük ısı ayarı şöyle ayarlanacak. Kapağı kapalı tencereniz kaynarken, yemek buharı kapak aralığından rahat bir şekilde çıkacak. Yani, kapak gürültüsü ‘şıngırtısı’ olmayacak. Ocağınızın gaz ayarını anlattıklarımı göz önüne alarak ayarlayın.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop