Blog Archives

evde patates cipsi

evde patates cipsi 400x267 evde patates cipsi
Malzemeler:
2 Adet Kızartmalık Patates
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Su (cips dinlendirme suyu)
1 Litre Su (cips haşlama suyu)
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Evde patates cipsi yapımı çok basit ve bir o kadarda çıtır. Tarifimi denerseniz; yaptığınız patates cipsi (kızartma sürenize bağlı olarak) en az 3 saat ila 24 saat arasında gevrekliğini, çıtırlığını ve kıtırlığını korur. Önemli olan, cipsleri kızartırken aldığı renktir. Patates cipslerini normal altın sarısı renginde kızartır, yağ içinden alırsanız kıtırlığını en az 3 saat korur. Cipsleri hafif pembesi renk aldırarak kızartırsanız, en az 24 saat boyunca kıtırlığını korur ve asla yumuşamaz. 24 saatın sonunda cipsler yumuşamaz ama, sertleşmeye başlar.

Tarifimi deneyerek, evinizde patates cipslerini dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›bamya kızartması

kızarmış bamya bamya kızartması
Malzemeler:
150 gr. Uzun Bamya
1 Adet Yumurta
1 Çay Bardağı Buğday Unu
1 Çay Bardağı Mısır Unu
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kızartma Yağı

Ön Söz:
Taze bamya kızartması nasıl yapılır? Bamya kızartmasında en pratik yol; kısa bamya yerine, uzun bamya kullanmaktır. Taze bamya’yı bütün olarak yağ içinde kızartmak iyi sonuç vermez. Bu nedenle, bamya kızartılmazdan önce kuşbaşı doğranır veya uzunlamasına ikiye bölünür. Bamya isteğe bağlı olarak haşlanır veya haşlanmadan da kızartılabilir. Bamya’yı su içinde haşlamak yerine buharda pişirmek iyi sonuç verir.

Bamya kızartması, hazırlanan bandırma sosuna bandırılarak atıştırmalık olarak yenilir. Ya da sarımsaklı yoğurtlu, domates sosu hazırlanır ve karıştırılarakta yenilebilir.

Ön Hazırlık:
Taze bamya çeşme suyu ile yıkanacak, kurulanacak ve sap kısmı külah şeklinde kesilecek. Ardından bıçakla uzunlamasına ikiye bölünecek ve karabiber tuz serpilecek. Yumurta, az tuz ile bir kap içinde çırpılacak. Mısır unu ile buğday unu bir kap içinde güzelce karıştırılacak.

Tarifin devamı ›kıtır patates kızartması

kıtır patates kızartması 400x267 kıtır patates kızartması
Malzemeler:
2 Adet Orta Boy Patates
Kızartma Yağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Litre Su

Ön Söz:
Kıtır patates kızartması tarifimle patates kızartma sorunumu çözdüm ve sizlerle paylaşıyorum. Patates kızartma yapmak için sayısız yol ve yöntem vardır. Bu zamana kadar, patates kızartması için her yolu denedim. Başarılı olduğum yöntemlerin herkes tarafından uygulanabilir oluşunu görmediğim için tarifleyip yayınlamadım. Fazla söze gerek yok, tarifimi denerseniz mükemmel derecede kıtır patates dilimlerinizi kızartır ve afiyetle yersiniz.

Bu tarifle yapılan patates kızartması’nın kıtırılığı kolay kolay yok olmaz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›ekmek kırıntılı taşlık kızartması

ekmek kırıntılı taşlık kızartması 400x267 ekmek kırıntılı taşlık kızartması
Malzemeler:
500 gr. Tavuk Taşlığı
2 Adet Yumurta
2 Su Bardağı Ekmek Kırıntısı
2 Yemek Kaşığı Buğday Unu
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Ekmek kırıntılı tavuk taşlığı kızartması, tavuk taşlığı tencerede veya düdüklü tencerede haşlandıktan sonra üzeri kaplanarak kızartılır. Taşlığın kaplanmasında un, yumurta ve ekmek kırıntısı kullanılır. Ekmek kırıntılı taşlık kızartması, tavuk taşlığı ile yapılan yemekler arasıda başı çeker. Önemli olan, tavuk taşlığını kızartmazdan önce yumuşacık haşlanmasıdır. Bu iş için en uygun olanı, düdüklü tencere kullanmaktır.

Düdüklü tencerede tavuk taşlığı bütün olarak haşlanır ve haşlanan tavuk taşlıkları (hemen kullanılmayacaksa) haşlama suyu içerisinde bekletilir.

Tarifin devamı ›Top