kuzu etli kağıt kebabı

kuzu etli kağıt kebabı 400x267 kuzu etli kağıt kebabı
Malzemeler:
500 gr. Kuzu Eti Kuşbaşı
1 Yemek Kaşığı Sıvı yağ
1 Adet Soğan (yemeklik doğranacak)
1 Tatlı Kaşığı Un
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Baharat Torbası
3.5 Su Bardağı Kaynar Su

Sebzeler:
1 Adet Havuç
1 Adet Patates
1 Adet Domates
1 Yemek Kaşığı Sıvı Yağ
1 Çay Bardağı Sıvı yağ
1 Su Bardağı İç Bezelye
1 Tatlı Kaşığı Kekik
1 Tatlı kaşığı Tuz
2.5 Su Bardağı Soğuk Su
5 Adet Yağlı Kağıt (37×30 cm.)

Bilgi Notu:
Bezelye, patates, havuç ve domateslerin ölçüleri 1 su bardağını dolduracak şekilde olmalıdır. Bu malzemeleri artırarak kağıt kebabı miktarını çoğaltabilirsiniz.

Kuzu Etli Kağıt Kebabı Malzemelerikağıt kebap malzemeleri kuzu etli kağıt kebabı

Baharat Torbası

baharat torbası kuzu etli kağıt kebabı

Baharat Torbası:
Temiz bir bez veya tülbent içerisine 7  tane karabiber, 1 diş soyulmuş sarımsak, 1 adet defne yaprağı ve 1 çimdik kurutulmuş biberiye konulacak, ağızı bağlanacak.

Et kavrulmuş

kağıt kebabı eti kavrulmuş kuzu etli kağıt kebabı

Soğan, un ilave edilmiş ve kavrulmuş

kağıt kebap et soğan kavrulmuş kuzu etli kağıt kebabı

Tencereye su ilave edilmiş

ete su ilave edilmiş kuzu etli kağıt kebabı

Et süzülmüş

kağıt kebap et süzülmüş kuzu etli kağıt kebabı

Et suyu sos için ayrılmış

kağıt kebap sosu kuzu etli kağıt kebabı

 

Et’in Hazırlanması:
Tencere’ye 1 yemek kaşığı sıvı yağ konulacak ısıtılacak.  Üzerine kuzu eti ilave edilecek ve normal ısıda kavurulacak. Tencerenin ortayerinden yer açılacak ve soğan kavrulacak. Üzerine 1 tatlı kaşığı un ilave edilecek düşük ısı da kokusu çıkıncaya kadar kavurulacak. Peşinden 2 su bardağı kaynar su, baharat torbası konulacak ve yüksek ısı da tencere kaynatılacak. Tencere kapağı kapatılacak, ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve saat’a bakılacak bir yere not edilecek. Tam 40 dakika bitiminde tencere ocaktan alınacak, süzgeçten geçirilecek ve sosu ayrılacak. Baharat torbası kullanılmayacak, atılacak.

İç bezelye haşlanıyor

kağıt kebap bezelyesi kuzu etli kağıt kebabı

İç Bezelye’nin Hazırlanması:
1 su bardağı iç bezelye, 1.5 su bardağı su ve 1 çay kaşığı tuz ile 20 dakika süre ile haşlanacak ve soğuk su ile soğutulacak, süzülecek. Çıkan haşlama suyu kullanılmayacak. Kendim dondurulmuş iç bezelye kullandım.

Havuç hazırlanıyor

kağıt kebap havucu kuzu etli kağıt kebabı

Havuç’un Hazırlanması:
Havuç iriliğine göre bezelyeden birazcık iri olacak şekilde resimde göründüğü gibi, keskin köşesiz doğranacak. 1 yemek kaşığı sıvı yağ içerisinde 3 dakika kavurulacak. 1 su bardağı su, az tuz ile bir kap içerisinde 5 dakika haşlanacak ve süzülecek. Haşlama su’yu kullanılmayacak.

Patatesin Hazırlanması:
Patates, bezelye büyüklüğünden irice küp doğranacak ve 1 çay bardağı sıvı yağ içerisinde pembemsi bir renk alıncaya kadar kızartılacak.

Domatesin Hazırlanması:
Domates’in kabuğu soyulacak ve bezelye iriliğinde kuşbaşı doğranacak.

Kağıtın Hazırlanması:
Yağlı kağıt veya pişirme kağıdı (37×30 cm.) rulo halinde piyasa da bulabilirsiniz. Mevcut malzemelerle 5 Adet kağıt kebabı hazırlandığı için 5 adet kağıt hazırlamamız gerekiyor. Rulo kağıttan 37×30 cm. ölçüsünde 5 adet kağıt kesilecek. Kağıtın 37cm. ölçüsünden 12 cm. mesafe ile kıvrılarak diğer tarafa kapatılacak. Karşı taraftaki kağıt parçası, kıvrılmış kağıt üzerine resimde göründüğü gibi kapatılacak. Her iki yandan 8 cm. mesafe ile kağıtlar kapatılacak ve uçları üçgen şekilde kıvrılacak. Kıvrılan yüzeyler fırın tepsisi yüzeyine gelecek. Ayrıntılı olarak pişirme kağıdı katlama şekillerini buradan görebilirsiniz.

Kağıt kebabı iç malzemeleri

kağıt kebap iç malzemeleri kuzu etli kağıt kebabı

İç malzeme yağlı kağıda yayılmış

kağıt kebap içi yayılmıs kuzu etli kağıt kebabı

Kağıdın katlanması

kağıt kebap sarması 400x178 kuzu etli kağıt kebabı

Kağıt kebabı tek porsiyon katlanmış

kağıt kebap kağıdı katlanmıs kuzu etli kağıt kebabı

Kağıt kebabı tepsiye dizilmiş ve pişmiş

kuzu etli kağıt kebabı 1 kuzu etli kağıt kebabı

Maharetini Göster:
Kağıt kebabı iç malzemelerinin tamamı, ayrı ayrı bir kap içerisine alınacak. Öncesinden katlanmış pişirme kağıtları tek olarak tezgah üzerine yayılacak ve iç yüzeyleri sıvı yağ ile yağlanacak. Kağıdın orta yerine 2 Yemek kaşığı et, 1 yemek kaşığı bezelye, 1 yemek kaşığı havuç, 1 yemek kaşığı patates, az tuz, kekik serpilecek, 2 yemek kaşığı etin sosundan konulacak ve kağıt resimde görüldüğü gibi katlanacak ve yağlanmış fırın tepsisine dizilecek. Tepsi önceden 180 dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. Tam 15 dakika bitiminde kağıt kebabınız servise hazır. Kebabın servisi sırasında üzerine 1- 2 yemek kaşığı et suyu ‘sos’ ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


Top