istavrit kızartması


Malzemeler:
1 Kg. İstavrit Balığı
1 Su Bardağı Un
1 Çay Bardağı Mısır Unu
1 Çay Bardağı Bitkisel Sıvı Yağ
Tuz

Ön Hazırlık:
İstavrit’in temizlenmesi: İstavrit tercihinize göre baş kısmı kopartılarak veya kopartılmadan temizlenecek. Her iki yöntem için de en kolay temizleme yolu şöyledir. İstavrit tek olarak, sol avuç içerisine baş kısmı yukarı gelecek şekilde alınacak. Sağ elin baş ve işaret parmağı, balığın yanakları altındaki solungaçları kavrayacak, göğüsün yumuşak yeri ile birlikte kuyruk tarfına çekilecek. Karın bölgesinde kalan kalıntılar, işaret parmağı ile temizlenecek.

Bu işlemden sonra, isteniyorsa balığın başı kopartılacak. Balıklar tek tek bol suda, berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak ve süzgece alınacak. Suyu süzülmüş olan balıkların üzerine, yeterli miktarda tuz serpilecek, karıştırılacak. Uygun bir kap içerisine un ve mısır unu konulacak, karıştırılacak.

istavrit

 istavrit temizlenmiş

istavrit unlanmış

istavrit kızartılıyor

istavrit kızartması servise hazır

Maharetini göster:
Ocak üzerindeki kızartma tavasına, 1 çay bardağı bitkisel yağ konulacak, ısıtılacak. Ocak ısısı normal olacak. Tava içerisindeki yağ kızgın duruma geldiğinde, balıklar unlanarak tava içerisine dizilecek. Tercihinize göre, çıtır veya az pişmiş olarak balıklar alt üst edilerek kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop