ıspanak yemeği

ıspanak yemeği 400x267 ıspanak yemeği
Malzemeler:
1 Kg. Ispanak
1 Adet Soğan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1.5 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Ispanak yemeğini benim gibi seviyorsanız eğer; ağızınıza layık ıspanak yemeği tarifi ile karşı karşıyasınız. Yediğinizde ağzınızda jel gibi kaymayan ve dilinizi burmayan, tam ölçülü ıspanak yemeğini kolaylıkla sizde yaparsınız. Ispanak yemeği tarifi bizden, yapması sizden afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Pirinç ayıklanacak ve yıkanacak. Kaynar su hazır edilecek.

Ispanağın Hazırlanması:
Ispanaklar kök kök ele alınacak ve sararmış, bozulmuş yaprakları ayıklanacak. Ardından kökleri kesilecek. Kökler çöpe, yapraklar su dolu leğenin içine aktarılacak ve güzelce karıştırılacak. Bir süre bekledikten sonra, ıspanak yaprakları tek tek çalkalanarak leğenden alınacak ve kirlenmiş leğenin suyu değiştirilecek. Bu işlem (leğendeki su berrak oluncaya kadar) en az üç defa tekrar edilecek.  Ardından ıspanaklar kuşbaşı doğranacak ve kabında bekletilecek.

Ispanak Yemeği Malzemeleriıspanak yemeği malzemesi 400x254 ıspanak yemeği

Ispanak

ıspanak ıspanak yemeği

Kökleri kesilmiş

ıspanak kökü ıspanak yemeği

Doğranmış

ıspanak doğranmış ıspanak yemeği

Soğan ve salça kavrulmuş

soğan salça kavrulmuş ıspanak yemeği

Su, tuz ilave edilmiş

ıspanak su tuz ıspanak yemeği

Ispanak ve pirinç ilave edilmiş

pirinç ilave edilmiş ıspanak yemeği

Ispanak yemeği servise hazır

pişmiş ıspanak ıspanak yemeği

 

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan ve salça ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak.  Üzerine 1 su bardağı kaynar su,  tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ardından ıspanak ilave edilecek, karıştırılacak. Ispanağın diriliği kaybolup tencereye oturduktan sonra pirinçler ilave edilecek, malzemeler alt üst edilecek. Ocak ısıs yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak  not edilecek. 20 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


Top