ıspanak yemeği


Malzemeler:
1 Kg. Ispanak
1 Adet İri Soğan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1.5 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Ispanak yemeğini benim kadar seviyorsanız eğer, ağızınıza layık ıspanak yemeği tarifi ile karşı karşıyasınız. Yediğinizde ağzınızda jel gibi kaymayan ve dilinizi burmayan, tam ölçülü ıspanak yemeğini kolaylıkla sizde yaparsınız. Ispanak yemeği tarifi bizden, yapması sizden afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Soğan  yemeklik doğranacak. Pirinç ayıklanacak ve yıkanacak. Kaynar su hazır edilecek.

Ispanağın Hazırlanması:
Ispanaklar kök kök ele alınacak ve sararmış, bozulmuş yaprakları ayıklanacak. Ardından kökleri kesilecek. Kökler çöpe, yapraklar su dolu leğenin içine aktarılacak ve güzelce karıştırılacak. Bir süre bekledikten sonra, ıspanak yaprakları tek tek çalkalanarak leğenden alınacak ve kirlenmiş leğenin suyu değiştirilecek. Bu işlem (leğendeki su berrak oluncaya kadar) en az üç defa tekrar edilecek.  Ardından ıspanaklar kuşbaşı doğranacak ve kabında bekletilecek.

Ispanak Yemeği Malzemeleriıspanak yemeği 2

Ispanak

Kökleri kesilmiş

Doğranmış

Soğan ve salça kavrulmuş

Su, tuz ilave edilmiş

Ispanak ve pirinç ilave edilmiş

Ispanak yemeği servise hazır

 

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan ve salça ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak.  Üzerine 1 su bardağı kaynar su,  tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ardından ıspanak ilave edilecek, karıştırılacak. Ispanağın diriliği kaybolup tencereye oturduktan sonra pirinçler ilave edilecek, malzemeler alt üst edilecek. Ocak ısıs yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak  not edilecek. 20 dakika bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop