iç pilavlı tavuk dolması


Malzemeler:
1 Adet 1.5 Kg. Ağırlığında Tavuk
1 Çay Bardağı Pirinç
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Tavuk Ciğeri
1 Yemek Kaşığı Doğranmış Soğan
1 Yemek Kaşığı Kuş Üzümü
1 Yemek Kaşığı Çam Fıstığı
1 Çay Bardağı Kaynar Su
1 Çay Kaşığı Tuz
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Yenibahar
1/2 Çay Kaşığı Toz Tarçın
1 Adet Kürdan ve Bağlama İpi

Sos Malzemesi:
1 Yemek Kaşığı Yoğurt
3 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz
Fırın Torbası 25×38 cm.

Ön Söz:
İç pilavlı tavuk dolma tarifi, Klasik Tatlar sitesine özeldir. Bir benzerini internette bulamazsınız. Bulduğunuz tariflerde haşlanmış tavuk içerisine pişmiş pilavı doldurma ile başlar. Adınada tavuk dolması derler, bilen bilir. İç pilav malzemeleri, ölçüsü ve pişirme süresi, bütün bir tavuğun iç boşluğuna göre ayarlanmıştır. İç pilav tavuk içerisinde lapa olmaz ve taşkınlık yapmaz.

İç pilavlı tavuk dolması yapmak isterseniz; tarifime, malzeme ölçülerime ve pişme sürelerine tam olarak uyun. Sonrasını merak etmeyin.

Ön Hazırlık:
Tavuk temizlenecek, yıkanacak ve süzülecek. Kuyruk üzerindeki yağ keseciği ve kanat uçları kesilecek. Kaynar su hazır edilecek.

Tavuk Sosunun Hazırlanması:
Kase içerisine ayçiçek yağı, salça, yoğurt, karabiber, tuz konulacak ve karıştırılacak. Ardından sos, tavuğun iç ve dış yüzeyine sürülecek.

İç Pilav Hazırlanmış

İç Pilavın Yapılması:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile çam fıstığı, soğan, tavuk ciğeri ve pirinç ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından kuş üzümü, 1çay bardağı kaynar su, karabiber, tarçın, yenibahar ve tuz ilave edilecek, pilavın tuzu karar hale getirilecek. Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile kaynatılacak ve tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 10 dakika bitiminde ocak söndürülecek.

tavuk fırın torbasına konulmuş

iç pilavlı tavuk dolması pişmiş


Maharetini Göster:
Hazırlanan sos tavuğun iç ve dış yüzeyine sürülecek. Ardından tavuk iç pilav ile doldurulacak, derisi bir kürdan ile tutturularak, kapatılacak ve ayakları ip ile bağlanacak. Ardından fırın torbasına konulacak ve torba bağlama teli ile bağlanacak. Torba üzerine bir kaç delik açılacak ve torba fırın tepsisine alınacak. Tepsi önceden 200°C ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. 60 dakika süre ile tavuk fırında pişirilecek. Süre bitiminde tepsi dışarı alınacak ve fırın torbası açılacak. Tavuk “açık olarak kızarması için” tepsi fırına sürülecek. Arada bir tepsi tabanındaki biriken su ve yağ karışımından alınarak piliç yüzeyine gezdirilecek. 30 dakika süre bitiminde kızarmış piliç servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop