Kategoriler
Hindi Yemekleri Kebap ve Izgaralar

hindi yüreği şiş


Hindi Yüreği Çöp Şiş Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
1/2 Kg. Hindi Yüreği
2 Yemek Kaşığı Ayçiçeği Yağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Toz Kırmızı Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 tatlı Kaşığı Tuz
Çöp Şiş Çubukları

Ön Söz:
Hindi yüreği çöp şiş, hindi yüreği ile yapılacak yemeklerden en güzeli. Tarifime uyarsanız, hindi yüreğinin bu halini çok seveceksiniz. Çöp şişleri, ocak üzerinde döküm ızgara tavasında pişirdim. Izgara tavasını önce yüksek ısıda ısıttım. Üzerine şişleri dizdim ve üçer kez döndürerek toplam 15 dakikada pişirdim. Şişleri önce yüksek ısıda alt üst ederek 5 dakika pişirin. İkinci ve üçüncü döndürmede; ocak ısısını orta ile yüksek ısı arasında sabitleyin ki, yürekler kurumasın. Afiyet olsun.

Kategoriler
Hindi Yemekleri Nasıl Yapılır Tavuk Yemekleri

sülün nasıl pişirilir


Sülün Nasıl Pişirilir?
Malzemeler:
1 Adet Temizlenmiş Sülün (700 gr.)
30 gr. Tereyağı
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Bardağı Kaynar Su
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Karabiber
2 Dal Taze Kekik
1/4 Parça Limon
Bağlama İpi
Mutfak Fırçası
Fırına Dayanıklı Tencere

Ön Söz:
Av hayvanı olan sülün, şimdilerde sülün üretim çiftliklerinde üretilmekte ve marketlerde satılmaktadır. Marketten dondurulmuş olarak aldığımız sülünü önce buzdolabında çözdürdük, ardından fırında bütün olarak pişirdik. Sülün eti mangalda ızgara yapılır, tavada yağ içinde kızartılır, ya da fırında parça veya bütün olarak pişirilir. Sülün ülkemizde yaygın olarak tüketilmediği için, kendi damak tadımıza uyan fazlaca yemek çeşiti yoktur. Sülünle ilgili yemek tariflerinin geneli, yabancı kaynaklardan edinilmiştir. Sülünün eti, tavuk eti kadar sulu olmamsına rağmen; sert ve lezzetlidir. Tarifimi deneyecek olanlara afiyet olsun.

Kategoriler
Hindi Yemekleri

hindi yüreği nasıl pişirilir


Malzemeleri:
500 gr. Hindi Yüreği
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Kuru Soğan
2 Adet Orta Boy Domates (200 gr.)
2 Adet Sivri Biber
1 Çay Kaşığı Kararbiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Hindi yüreği nasıl pişirlir? Hindi yüreği kaslı olduğundan sert ve bolca suludur. Hindi yüreğinin ızgarası ve tencerede yemeği yapılır. Hindi yüreği haşlanır veya sade ya da sebzeli kavrulur. Hindi yüreği ısıyı görünce üzerindeki suyu bırakır ve sertleşir. Bu sebeple yumuşacık hindi yüreği yemek isterseniz; önce, yüreği kendi suyu ile kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirmeniz gerekir. Suyunu çeken yürek pişmiş olacağından kavurma işlemine geçilebilir. Tarifim de tam bu dediklerimi yerine getirir. Deneyin, aldanmış olmazsınız. Afiyet olsun.

Kategoriler
Hindi Yemekleri Kebap ve Izgaralar

hindi yürek ızgara


Hindi Yüreği Izgara Tarifi, Ocak Üzerinde Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
1/2 Kg. Hindi Yüreği
Sivri Biber
Domates
Soğan
Zeytinyağı
Tuz

Ön Söz:
Ocak üzeri ızgarada hindi yüreği nasıl yapılır? Hindi yüreği, tavuk yüreğine benzer ve ondan oldukca iridir. Tavuk yüreği ile hangi yemekler yapılıyorsa, hindi yüreği ile de aynı yemekler yapılır. Hindi yüreği marketlerde bir kiloluk paketlenmiş olarak satılmaktadır. Satın aldığınız hindi yüreğinin fazlasını dondurucuda saklayabilir ve gerektiğinde kullanabilirsiniz. Yarım kilo hindi yüreğini ocakta, döküm ızgara üzerinde (döndürerek) toplam 15 dakikada pişirdim. Deneyecek olanlara afiyet olsun.