gıdalar nasıl saklanır


Evde gıdalar nasıl saklanır: Tükettiğimiz gıdaları uygun bir biçimde saklamamız için, öncelikle gıdaların üretim tarihlerini bilmemiz gerekiyor. Paketlenmiş gıdaların üzerinde çoğunun üretim tarihi ve son kullanma tarihi yazılı. Ayrıca çoğunun üzerinde mevcut gıdanın, saklama koşulları da not edilmiş. Mutfağımızda bulunan çabuk tüketemiyeceğimiz gıdaları uygun koşullarda saklamamız, aile bütcemize fazlasıyle katkısı olacaktır. Mutfaklarda gıdaların iki tür saklama koşulu vardır.

1.Dondurucu ve buzdolabında gıdaların saklanması,
2.Dolap veya açık alanlarda gıdaların saklanması,
Yeri geldiğince her iki saklama koşullarından örnekler vereceğim. Anlatmaya çalıştıklarım, kendi mutfağımda uyguladığım ve yararlı gördüğüm deneyimlerimdir. Tabii ki, bu konuyu size yazar konumuna gelmek için epey de bedel ödedim. Şu anda gıdaların saklanması konusunda mutfağımda risk en alt düzeyde. Elektrikler kesilirse o da şansa kalmış bir şey!..

Salça:
Mutfağımda domates ve tatlı biber salçası kullanırım. Domates salçasını, 1 kg. Konserve domates salçası olarak alırım. Bu konserve kutularının üzerinde naylon kapakları var, kutuyu açtığım vakit kutuyu bu kapakla kapatırım. Buzdolabımın buzluğuna kutu salçamı koyarım, bitinceye kadar yarı donmuş olarak burdan alır kullanırım. Biber salçamı 1 kg. ölçüsünde açık olarak alırım, gıda saklanması için üretilmiş plastik kaba koyar yine dolabımın buzluğunda saklarım. Buzdolabımı dondurucu olarak değil, soğutucu olarak kullanırım. O yüzden ayar düğmesini kış şartlarında 3 yazın ise, 4 numara ayarında tutarım. Hem böylelikle elektrikten de tasarruf etmiş olurum.

Şimdilerde buzdolapları soğutucu ve derindondurucu olarak iki bölümden oluşuyor. Yani, yeni üretilen buzdolablarının buzluk kısmı bulunmuyor. Bu sebeple kavanoz içerisindeki domates salçasını buzdolabının soğutucu bölümünde saklıyorum. Salçanın üzerine 2 cm. kadar bitkisel sıvı yağ koyuyorum ve buzdolabında saklıyorum.

Nohut, Fasülye, Yarma, Bulgur, Pirinç:
İsimlerini tek tek sayamadığım kuru tane ürünleri, ayrı ayrı bez torbalara koyar ve ağızını bağlarım. Balkonumdaki açık dolabımda, üst üste koyar yaz kış aynı yerde saklarım. Mutfağınızda gerekli boş alanınız yeterli ise, tel dolapda aynı işi görür. Bu ürünleri bez içerisinde de olsa, plastik mutfak dolaplarında ve özellikle mutfak içerisinde saklamayınız.

Makarna Çeşitleri ve Erişteler:
Bu ürünleri mutfağıma tüketebileceğim miktarlarda alırım. Kendi ambalajı içerisinde mutfak dolabımda saklarım.

Un:
Mutfağımda un tüketimim fazladır. Fazla olmakla birlikte, özellikle yaz aylarında 2 kg. geçmeyen ölçekte un alırım. Unu plastik, naylon ambalaj içerisinde saklamam. Saklama kabı olarak sık dokulu bez torba veya kağıt torba kullanırım.

Patates:
Tüketebileceğim kadar patatesimi alırım. Ağzı kapaklı ve ışık geçirmeyen karton kutu içerisinde, balkonumda saklarım. Uzun süre kullanmasam bile patateslerimde buruşma ve kabuklarında yeşillenme olmaz. Ama, aylarca patateslerimi bekletmişsem, filizlenme tomurcuklarının önüne geçemem.

Soğan:
Sonbahar mevsiminden kış mevsimine girerken bir alışkanlık olsa gerek her yıl, 12 kg. soğan alırım. File naylon torbasında balkonumda saklarım. Bahar aylarına girişte çoğu filizlenir, bir kısmı bozulur. Sonuçta soğanlarım, kış boyu mutfağımda işe yararlar.

Sarımsak:
Kış boyu İhtiyacım olan 3 bağ sarımsağı balkonumda uygun bir yerdeki asma çengeline takarak saklarım. Havalar ısınmaya başlamazdan önce arta kalan sarımsaklarımın bir kısmını soyar cam kavonoza koyarım, üzerini zeytinyağı ile kapatır buzdolabımın rafında saklarım. “bu yöntemle uzun süre sarımsakları saklamanızı önermem, kısa süreli işinizi görebilir.” ya da, soyduğum sarımsakları çıt çıtlı dondurucu poşetlerine koyar, dondurucumda saklarım.

Geçen yıl denediğim ve iyi sonuç aldığım yöntem ise şöyle; şubat ayının sonlarına doğru evde bulunan bütün sarımsakları buzdolabı poşetine “kabuklu olarak” koyuyorum ve derindondurucuya kaldırıyorum. İhtiyacım halinde dondurucudan alıp kullanıyorum. Bu şekilde dondurucuda sarımsaklarınızı tüketinceye kadar saklayabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop