Blog Archives

sebzeli taze bamya çorbası

sebzeli taze bamya çorbası 400x267 sebzeli taze bamya çorbası
Malzemeler:
100 gr. Küçük Boy Taze Bamya
1 Adet Orta Boy Patates
1 Adet Orta Boy Havuç
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Adet Orta Boy Domates
1 Çay Kaşığı Tatlı Biber Salçası
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (50 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Tepeli Un
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Nar Ekşisi
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Su Bardağı Kaynar Et Suyu (800 ml.)

Ön Söz:
Sebzeli taze bamya çorbası üç kişilik olarak hazırlanmıştır. Çorbada zeytinyağı ve tereyağını ortak kullanabilirsiniz. Uzak doğunun tom yam çorbasını tatmış olanlar, çorbayı tatdıklarında tom yam çorbasının tadını alacaklardır. Meraklısı için; bu çorbanın yapımında toz zencefil veya taze zencefil, haşlanmış et ve beyaz etli balık, acı biber kullanılabilir. Saydığım malzemelerin kullanılmasıyle tom yam çorbasının yerlisini yapmış olursunuz. Tarifi bana ait olan sebzeli taze bamya çorbasını denerseniz memnun kalırsınız. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›düdüklü tencerede ıspanak yemeği

düdüklü tencerede ıspanak yemeği 400x267 düdüklü tencerede ıspanak yemeği
Malzemeler:
1 Kg. Ispanak
1 Adet Soğan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Düdüklü tencerede ıspanak yemeği, bir çay bardağı (100 ml.) su ile 10 dakikada (en düşük ısıda) kısık ateşte pişer. Normal tencerede ise; bir su bardağı (200 ml.) su ile (en düşük ısıda) kısık ateşte 20 dakikada pişer. Tarifimi kullanarak düdüklü tencerenizde ıspanak yemeği yapmak isterseniz, düdüklü tencerenizde yaptığınız yemek, normal tencerede pişirilen ıspanak yemeğinden farklı olmaz. Yemeklerimi yaparken her zaman ocağın büyük gözünü kullanırım. Bu yemeğimi de öyle yaptım, bilginiz olsun.

Tarifin devamı ›fırında yeşil mercimek yemeği

fırında yeşil mercimek fırında yeşil mercimek yemeği
Malzemeler:
2 Su Bardağı Yeşil Mercimek
1 Adet Kuru Soğan
50 gr. Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Su Bardağı Haşlanmış Etli Kemik Suyu
4 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Ve, Her Tarafı Metal Tencere

Ön Söz:
En lezzetli yeşil mercimek yemeği fırında yapılır. Yemeğin lezzetini katmerlendirmek için; tarifimde verdiğim malzemeleri kullanırsanız, yemeği pişirip sofrada yerken ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Yemekte tereyağı kullanmak istemezseniz; tereyağı yerine altı yemek kaşığı zeytinyağı veya benzeri yemeklik yağ kullanabilirsiniz. Ayni şekilde, etli kemik suyu kullanmak istemezseniz; yerine altı su bardağı (1200 gr.) normal kaynatılmış çeşme suyu veya şişe su kullanabilirsiniz. Deneyin bakalım yemeğimi, atıp tutmuş muyum?

Tarifin devamı ›tencerede kendi suyunda taze börülce

tencerede kendi suyunda taze börülce 400x267 tencerede kendi suyunda taze börülce
Malzemeler:
1/2 Kg. Taze Börülce
1 Adet Soğan (150 gr.)
1 Adet Domates (175 gr.)
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Silme Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tencerede kendi suyu ile pişirdiğim, zeytinyağlı taze börülce yemeğimi (taze börülce mevsimi geçmeden) mutlaka deneyin. Tarifimde verdiğim malzeme ölçülerinin bu yemekte hiç bir önemi yok. Dilediğiniz miktarda malzeme kullanarak, su kullanmadan zeytinyağlı taze börülce yemeğini yapabilirsiniz. Önemli olan, yemeğinizi benim yöntemimle yapmanız ve yemeği 75 dakikada pişirmenizdir. Bu yemekte, 590 gr. taze börülce kullandım ve tarifime yarım kilo yazdım. Ayrıca soğan ve domatesin ağırlıklarını da yazdım. Bu veriler sadece bilgi içindir. Yemeğinizi bu ölçülere uyarak yaparsanız, benim damak zevkime uyan yemeğinizi yapmış olursunuz.

Tarifin devamı ›Top