etli taze bamya yemeği


Malzemeler :
500 gr. Taze Bamya
200 gr. Dana Kuşbaşı Et
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
3 Su Bardağı Kaynar Su
1/2 Limon Suyu
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Taze etli bamya yemeğini kuzu eti veya dana etinin ızgaralık bölümlerinden yaparsanız, eti kavurarak (doğrudan) yemeğinizi yapmaya başlarsınız. Tarifimde olduğu gibi, yemeklik dana kuşbaşı etini bamya yemeğinizde doğrudan kullanamazsınız. Çünkü et, bamya pişme süresi içerisinde pişmez ve sert kalır. Bu nedenle etin önceden pişirilmesi gerekir. Tarifimi dikkate alırsanız, yapacağınız taze bamya yemeğinizin içerisindeki etler lokum gibi yumuşacık pişecek, siz bilirsiniz.

Ön Hazırlık :
Soğan soyulacak, yemeklik doğranacak. Domates soyulacak kuşbaşı doğranacak. Bamyalar burdan tarifine uygun olarak temizlenecek. 3 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Etin Önceden Pişirilmesi:
Tencere’ye 1 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Ardından et ilave edilecek ve kendi suyunu salıp buhar olup uçuncaya kadar kavrulacak. Üzerine 2 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve kaynatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve tencerenin kapağı kapatılacak. Tencere içerisinde su kalmayıncaya kadar et pişirilecek ve ardından yemekte kullanılacak.

Maharetini Göster :
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından sıra ile salça ve domates ilave edilecek, kavrulacak. Üzerine pişmiş et, bamya, 3 su bardağı kaynar su, tuz, limon suyu ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam, 45 dakika süre bitiminde etli bamya yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop