etli çiğ köfte yapımı


Malzemeler:
200 gr. Çiğ Köftelik İnce Bulgur
200 gr. Yağsız Dana Kıyması (iki kez çekilmiş)
1 Adet Kuru Soğan
1 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tatlı Biber Salçası
1 Tatlı Kaşığı İsot Biberi
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Kimyon
1 İri Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Tuz
Taze Soğan
Maydanoz

Ön Söz:
Evde etli çiğ köfte yapımı gözde fazla büyütülmemesi gereken bir konudur. Malzemeleri önceden hazırlayıp işe başlarsanız, en fazla 20 dakika içerisinde yoğurduğunuz çiğ köfteyi servise hazır hale getirebilirsiniz. Çiğ köfte yapımının binbir çeşit tarifi var; kendi damak tadıma uyan bu tarifi, sizlerle paylaşıyorum. Tarifimi denerseniz memnun kalacağınızı ümit ederim. Verdiğim malzemler çiğ köfteyi seven iki kişi için yeterlidir ve acısı normaldir. Afiyet olsun.

Çiğ köftenin acılığını ve tuz miktarını köfteye kıyma ilave ettikten sonra ayarlarsanız, bahanesiz köfte yoğurmuş olursunuz.

Ön Hazırlık:
Soğan ve sarımsak çok ince doğranacak. Domates rendelenecek, maydanoz ve taze soğan ince kıyılacak.

Çiğ Köfte Malzemesi

çiğ köfte’ye kıyma ilave edilmiş

taze soğan, maydanoz ilave edilmiş ve çiğ köfte servise hazır

Maharetini Göster:
Köfte yoğurma tepsisi içine köftelik bulgur, soğan, sarımsak, domates salçası, tatlı biber salçası, rendelenmiş domates, karabiber, kimyon, pul biber, isot biberi ve tuz konulacak. Ardından malzemeler karıştırılacak ve yaklaşık 10 dakika yoğurulacak. Süre bitiminde tepsiye kıyma ilave edilecek ve kıyma kayboluncaya kadar yoğurulacak. Peşinden köftenin tadına bakılacak, gerekiyorsa acı biber veya tuz ilave edilecek ve tekrar yoğurulacak. Tepsiye en son doğranmış taze soğan ve maydanoz ilave edilecek, tekrar yoğurulacak. Ardından köfte top haline getirilecek ve uygun irilikte parçalar koparılacak avuç içinde sıkılarak şekil verilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop