brokoli yemeği


Malzemeler:
600 gr. Brokoli
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Adet Orta Boy Domates
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Adet Al Biber (kapya biber)
1 Adet Havuç
1 Tatlı Kaşığı Un
3 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Brokoli yemeği tencerede veya fırında zeytinyağlı, etli, etsiz ve kıymalı yapılabilir. Brokoli yemeği, aynen karanabahar yemeği gibi pişirilir ve karnabahar yemeğinden daha lezzetlidir. Brokoli yemeği fazla bilinen yemek çeşiti değildir. İnsanlar sağlıklı besleniyoruz diye; brokoliyi haşlar içerisindeki vitamin ve minerallerinin olduğu haşlama suyunu döker, brokoli posasını salata yapıp yerler. İşte size zeytinyağlı brokoli yemeği tarifi; malzemeleri eksiksiz kullanın, yemeğinizi yapın, tadın bakalım nasıl olacak?

Ön Hazırlık:
Brokoli dalları koçan kısmından ayrılacak, yıkanacak ve süzülecek. Havuç soyulacak ve istenilen irilikte doğranacak. Domates rendelenecek ve al biber istenilen irilikte doğranacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Sarımsak soyulacak ve iri doğranacak. 1.5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Brokoli Sosunun Hazırlanması:
Tava içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, sarımsak, havuç, un, salça, al biber ve domates ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Üzerine karabiber, kimyon, tuz, 1.5 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve karışımın tuzu karar hale getirilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine brokoli dalları uygun şekilde dizilecek. Üzerine brokoli sosu ilave edilecek ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 35 dakika süre bitiminde brokoli yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop