etli bamya çorbası


Malzemeler :
1 Çay Bardağı Kuru Çiçek Bamya
1 Çay Bardağı Kuşbaşı Kuzu Eti
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Un
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Nar Ekşisi
5 Su Bardağı Kaynar Su
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Sirke
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık :
Tencere’ye 3 su bardağı su konulacak, kaynatılacak. Kaynayan su içerisine 1 tatlı kaşığı sirke ve 1 çay bardağı dolusu dizili çiçek bamya katılacak. Tencere kaynadıktan sonra ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek.Tencere kapağı aralıklı kapatılacak, bamya 15 dakika süre ile haşlanacak.

Haşlandıktan sonra soğuk sudan geçirilecek ve ipinden ayrılıp bir kap içerisinde bekletilecek. Haşlama suyu kullanılmayacak. Kuşbaşı kuzu eti bamya iriliğinde doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak.

Maharetini Göster :
Tencereye zeytinyağı konulacak ve  ısıtılacak. Üzerine kuşbaşı kuzu eti ilave edilecek ve rengi dönünceye kadar kavrulacak. Ardından sıra ile soğan, un, salça ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine 5  su bardağı kaynar su, bamya, nar ekşisi, karabiber, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 60 dakika süre bitiminde çorba servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Nar ekşisi yerine 1 tatlı kaşığı limon suyu kullanılabilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop