baharatlar


Baharatları, yemeklerimizin lezzetlerini zenginleştirmek için kullanırız. Her baharat çeşitinin kendine özgü tat ve kokusu vardır. Mutfağımızda kullandığımız baharatları öylesine dikkatli kullanmalıyız ki, içerisinde kullandığımız yemeğin tadını bozarak, ön plana kendi çıkmasın. Yerinde ve zamanında kullanacağımız baharatlar, yaptığımız yemeklerin içerisinde belli belirsiz fark edilmeli.

Yemeği tadarken sadece bir aroma olarak fark etmeliyiz. Baharatlar, aroma olarak ana yemeğin önüne geçtiği andan itibaren, yaptığımız yemeğin kalitesi tamamıyle bozulur. Bu bakımdan baharatları yerinde ve çok ölçülü kullanmalıyız. Baharatların kullanıldığı yemekleri buradan izleyebilirsiniz.

Baharat çeşitleri:
Biberiye, çam fıstığı, çörek otu, damla sakızı, defne yaprağı, dereotu, fesleğen, hardal, haşhaş tohumu, hindistan cevizi rendesi, kakule, kapari, karabiber, karanfil, kekik, kırmızı toz biber, kırmızı pul biber, kimyon, kişniş, koruk ekşisi, köfte baharı, köri, kuş üzümü, limon tuzu, maydanoz, muskat, nane, nar ekşisi, safran, sarımsak, sumak, tarçın, tarhun, vanilya, yenibahar, zerdeçal

‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop