zeytinyağlı taze fasulye

Tencerede_Zy_taze_fasulye1

Malzemeler:
1 Kg. Taze Ayşe kadın veya Boncuk Fasulye
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar su

Ön Hazırlık:
Fasulyeler ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. Boy uzunluklarına göre, iki veya üç parçaya bölünecek. Soğan yemeklik doğranacak. Domateslerin kabukları soyulacak ve küp doğranacak. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Tencerede_Zy_taze_fasulye2

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından domates ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Fasulyeler tencere içerisine aktarılacak ve karıştırılacak. Tencere kapağı kapatılacak, en düşük ısı konumunda ara sıra tencere sallanarak 15 dakika süre ile fasulyeler kavrulacak.
Süre bitiminde tencereye 2 su bardağı kaynar su, toz şeker, tuz ilave edilecek ve yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Isıya dayanıklı bir tabak fasulyelerin üzerine kapatılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tencere ara sıra kulplarından tutulup sallanacak. Tam, 60 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.

Not:
İsterseniz 1 tatlı kaşığı domates salçasını, soğan kavrulduktan sonra ilave edebilirsiniz. Salça yemeğinize daha fazla lezzet katar.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.