zeytinyağlı taze fasulye


Malzemeler:
1 Kg. Taze Ayşe kadın veya Boncuk Fasulye
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar su

Ön Hazırlık:
Fasulyeler ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. Boy uzunluklarına göre, iki veya üç parçaya bölünecek. Soğan yemeklik doğranacak. Domateslerin kabukları soyulacak ve küp doğranacak. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından domates ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Fasulyeler tencere içerisine aktarılacak ve karıştırılacak. Tencere kapağı kapatılacak, en düşük ısı konumunda ara sıra tencere sallanarak 15 dakika süre ile fasulyeler kavrulacak.

Süre bitiminde tencereye 2 su bardağı kaynar su, toz şeker, tuz ilave edilecek ve yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Isıya dayanıklı bir tabak fasulyelerin üzerine kapatılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tencere ara sıra kulplarından tutulup sallanacak. Tam, 60 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.

Not:
İsterseniz 1 tatlı kaşığı domates salçasını, soğan kavrulduktan sonra ilave edebilirsiniz. Salça yemeğinize daha fazla lezzet katar.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop