zeytinyağlı taze bakla

zeytinyagli_bakla

Malzemeler:
1 Kg. Taze Bakla
2 Adet Soğan
8 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su
Bir Tutam Dereotu
3 Yemek Kaşığı Un
1 Litre Soğuk Su

Ön Hazırlık:
Bakla ayıklanacak, yıkanacak, süzülecek ve uygun irilikte doğranacak. Ardından unlu karışım içerisinde bekletilecek. Soğan yemeklik doğranacak. Dereotu kıyılacak ve 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Unlu Karışım:
Kap içerisine 1 litre soğuk su, 3 yemek kaşığı un ilave edilecek karıştırılacak. Baklalar pişirilinceye kadar unlu su içerisinde bekletilecek. Baklalar tencere içerisine unlu karışım karıştırıldıktan sonra alınacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından bakla ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna alınacak. Tencere ara sıra kulplarından sallanarak 15 dakika kendi suyu ile kavrulacak. Süre bitiminde tencereye 2 su bardağı kaynar su, toz şeker, tuz ilave edilecek.
Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna alınacak. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 1.5 saat süre bitiminde yemeğiniz hazır. Şimdi üzerine dereotu serpebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.