zeytinyağlı taze bakla

zeytinyagli_bakla

Malzemeler:
1 Kg. Taze Bakla
2 Adet Soğan
8 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su
Bir Tutam Dereotu
3 Yemek Kaşığı Un
1 Litre Soğuk Su

Ön Hazırlık:
Bakla ayıklanacak, yıkanacak, süzülecek ve uygun irilikte doğranacak. Ardından unlu karışım içerisinde bekletilecek. Soğan yemeklik doğranacak. Dereotu kıyılacak ve 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Unlu Karışım:
Kap içerisine 1 litre soğuk su, 3 yemek kaşığı un ilave edilecek karıştırılacak. Baklalar pişirilinceye kadar unlu su içerisinde bekletilecek. Baklalar tencere içerisine unlu karışım karıştırıldıktan sonra alınacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından bakla ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna alınacak. Tencere ara sıra kulplarından sallanarak 15 dakika kendi suyu ile kavrulacak. Süre bitiminde tencereye 2 su bardağı kaynar su, toz şeker, tuz ilave edilecek.
Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna alınacak. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 1.5 saat süre bitiminde yemeğiniz hazır. Şimdi üzerine dereotu serpebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.