zeytinyağlı pırasa

zeytinyagli_pirasa

Malzemeler:
1 Kg. Pırasa
1 Adet Soğan
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Adet Havuç
1,5 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Pırasalar ayıklanıp yıkandıktan sonra verev doğranacak. Havuç soyulacak ve halka doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek.

Malzemeler doğranmış

Tencerede_Zy_pirasa3

Soğan kavrulmuş

Tencerede_Zy_pirasa4

Havuç ilave edilmiş

Tencerede_Zy_pirasa5

Salça ilave edilmiş

Tencerede_Zy_pirasa6

Malzemeler karıştırılmış

Tencerede_Zy_pirasa7

Malzemeler kendi suyu ile 10 dakika pişirilmiş

Tencerede_Zy_pirasa8

Su, tuz, şeker ve pirinç ilave edilmiş

Tencerede_Zy_pirasa9

Zeytinyağlı pırasa yemeği servise hazır

Tencerede_Zy_pirasa10

Maharetini Göster :
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, havuç, salça ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından pırasa ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencerenin kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konuma alınacak. Pırasa kendi suyu ile 10 dakika kavrulacak.  Ardından pirinç, 2 su bardağı kaynar su, şeker, tuz  ilave edilecek ve karıştırılacak.  Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konuma alınacak. Saat’a bakılacak not edilecek.  Tam 30 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır.  Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


2 comments on “zeytinyağlı pırasa
  1. şefikanur diyor ki:

    kurban oliyim allahım ne muradın varsa versin valla. ağız tadında bi sürü yemeğini yaptık yaptık yedik hakkını helal et. ne yalan söylim aha şu pırasada en son yaptığım oldu. şahidim yok ya inanmayacaksın belki. bu hepiciğinden güzel oldu. hele durunca durdukça tatlandı mübarek cûman hayırlı olsun.

  2. seda diyor ki:

    yemeklerin ölçülerini ve yapılış şeklini çok beğendim tarifleri uygulayınca yemeklerim birebir oldu yeni bir yemek yaparken baktığım tek site emeğiniz için teşekkürler