zeytinyağlı patlıcan yemeği

zeytinyagli_patlican_yemegi

Malzemeler:
1 Kg. Alacalı Patlıcan
2 Adet Soğan
2 Adet İri Domates
5 Diş Sarımsak
3 Adet Sivri Biber
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Zeytinyağlı patlıcan yemeği her çeşit patlıcanla yapılabilir. Yemek yapımında “tarifimde olduğu gibi” alacalı patlıcan kullanılırsa, zeytinyağlı patlıcan yemeği daha da lezzetli olur. Birde, yemek için sebzeleri hazırlarken taze alacalı patlıcanın kabuğunu soymaya gerek yoktur. Zeytinyağlı alacalı patlıcan yemeği pişirilirken su kullanılmadı. Sebzeler kendi suyu ile en kısık ateşte bir saatta pişti.

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar yıkanacak ve iri dilimlenecek. Ardından 1 Yemek kaşığı tuzlu su içerisinde 30 dakika bekletilecek. Domates rendelenecek, soğan soyulacak ve iri dilimlenecek. Sivri biber irice kuşbaşı doğranacak. Sarımsaklar soyulacak, yemekte bütün olarak kullanılacak.

Sebzelerin Harmanlanması:
Bir kap içerisine patlıcan, soğan, sarımsak, sivri biber, rendelenmiş domates, karabiber, pul biber, kimyon, tuz konulacak ve karıştırılacak.

zeytinyagli_patlican

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve üzerine sebzeler ilave edilecek. Ardından tencerenin kapağı kapatılacak ve ocak üzerine alınacak. Ocak ısısı yemek pişirme süresi bitimine kadar, en düşük ısı konumunda olacak ve ısı ayarı değiştirilmeyecek.. Saat’a bakılacak ve bir yere not edilecek. Tam 60 dakika süre bitiminde zeytinyağlı patlıcan yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.