zeytinyağlı lahana dolması


Malzemeler:
1 Adet Beyaz Lahana
1 Su Bardağı Pirinç
2 Adet Soğan
2 Adet Domates (dolmanın üzerine)
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası (iç için)
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (iç için)
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (dolmanın üzerine)
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Yemek Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tuz (iç için)
1 Tatlı Kaşığı Tuz (dolmanın üzerine)
1/2 Demet Maydanoz
2.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Bilirsiniz, zeytinyağlı lahana dolması veya etli lahana dolması yapımında aynı malzemeler kullanılır. Tek farkları, zeytinyağlı dolma içerisinde et ya da kıyma kullanılmaz. Dolmanın sarım tekniği açısından lahana yaprakları, rulo veya üçgen görüntüsü oluşturacak şekilde sarılır. Lahananın sarım şekli tamamen göz zevkinize kalmış, nasıl isterseniz öyle sarabilirsiniz. Lahana yapraklarının içi doldurulduktan sonra, tencereye dizerken avuç içerisinde hafif sıkıp fazla suyunu atmanız, dolmanızın lezzetine lezzet katacaktır. Benden söylemesi, siz yine bildiğiniz gibi yapın.

Ön Hazırlık:
Lahana yaprakları ayrılacak, 1 yemek kaşığı tuzlu su içerisinde yumuşayıncaya kadar haşlanacak. Soğanlar soyulacak ve yemeklik doğranacak. Domatesler rendelenecek. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Maydanoz ince doğranacak.

İç Malzemenin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine soğan, salça, 6 yemek kaşığı zeytinyağı, maydanoz, karabiber, kuru nane ve 1 tatlı kaşığı tuz konulacak ve karıştırılacak. İç harcın tuzu karar hale getirilecek. Ardından pirinç ilave edilecek ve bir güzel karıştırılacak.

Lahananın Sarılması:
Haşlanmış lahana yapraklarının ortasında bulunan ana damar ayrılacak. Ayrılan bu kısımlar tencere tabanına yayılacak. Yaprağın diğer bölümleri uygun büyüklükte alınacak ve iç harç konularak sarılacak.

Maharetini Göster:
Tencere tabanına lahananın damarlı kısımları yayılacak. Üzerine dolmalar sıralı ve katlı olarak dizilecek. Ardından domates rendesi, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı tuz ve 2.5 su bardağı kaynar su karıştırılacak ve sarmanın üzerine dökülecek. Üzerine ısı’ya dayanıklı tabak kapatılacak. Ocak ısısı yükseltilecek, tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saata bakılacak ve not edilecek. Tam, 50 dakika süre bitiminde zeytinyağlı lahana dolmanız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Dolmalar, Etsiz Yemekler, Sebze Yemekleri