zeytinyağlı enginar çiğden

Zy_enginar_cigden1

Malzemeler:
5 Adet Enginar
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
6 Adet Küçük Soğan
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
2 Adet Havuç
2 Adet Patates
1 Tatlı Kaşığı Un ‘Tepeli’
1 Tatlı Kaşığı Tuz ‘Tepeli’
1/2 Limon
3 Su Bardağı Soğuk Su
Dereotu

Ön Hazırlık:
Temizlenmiş enginarlar yemekte bütün kullanılacak. Soğanlar soyulacak, bütün bırakılacak. Havuçlar soyulacak, uzunlamasına ikiye bölünecek ve iki parmak genişliğinde doğranacak. Patatesler soyulacak, elma dilimi doğranacak. Yeterli miktarda dereotu kıyılacak.

Enginar Sosunun Hazırlanması:
Bir kap içerisine, 3 su bardağı soğuk su ve 1 tatlı kaşığı ‘tepeli’ un konulacak, karıştırılacak. Üzerine, 1 çay kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı ‘tepeli’ tuz, 1/2 limon suyu konulacak ve karışım bir güzel karıştırılacak, kabı içerisinde bekletilecek.

Isı’ya dayanıklı bir tabak malzemelerin üzerine kapatılmış

Zy_enginar_cigden2

Zeytinyağlı enginar yemeği servise hazır

Zy_enginar_cigden3

Maharetini Göster:
Tencere’ye enginarlar, havuçlar, patates dilimleri ve soğanlar uygun bir şekilde yerleştirilecek. Üzerlerine hazırladığımız sos ve 6 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilecek. Malzemelerin üzerine ısı’ya dayanıklı bir tabak kapatılacak ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 70 dakika süre sonunda, yemeğiniz üzerine dereotu serpilip soğutulduktan sonra servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.