zeytinyağlı enginar

zeytinyagli_enginar

Malzemeler:
6 Adet Enginar ‘ayıklanmış’
2 Adet Soğan
1 Su Bardağı Taze İç Bezelye
8 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
2 Adet Havuç
2 Adet Patates
1 Tatlı Kaşığı Un ‘Tepeli’
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/2 Limon
3 Su Bardağı Soğuk Su
Dereotu

Ön Hazırlık:
Enginarların her biri dört eşit parçaya bölünecek ve su dolu bir kap içerisine aktarılacak. Soğanlar soyulacak ve dört eşit parçaya bölünecek. Havuçlar soyulacak halka veya verev doğranacak. Patatesler soyulacak, küp doğranacak. Yeterli miktarda dereotu kıyılacak.

Enginar Sos’unun Hazırlanması:
Bir kap içerisine 3 su bardağı soğuk su ve 1 tatlı kaşığı ‘tepeli’ un konulacak, karıştırılacak. Üzerine, 1 çay kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı ‘tepeli’ tuz, 1/2 limon suyu konulacak ve karışım bir güzel karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye enginarlar dizilecek. Üzerine patates, havuç ve bezelyeler serpiştirilecek. Aralarına soğan parçaları yerleştirilecek. Üzerine 8 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirilecek. Ardından hazırladığımız sos tencereye ilave edilecek. Malzemelerin üzerine ısı’ya dayanıklı bir tabak kapatılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısı ayarı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 70 dakika süre bitiminde yemeğin üzerine kıyılmış dereotu serpilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.