zeytinyağlı biber dolması

Zy_biber_dolmasi1

Malzemeler:
1.5 Su Bardağı Pirinç
17 Adet Dolmalık Biber
5 Adet Soğan
2 Yemek Kaşığı Çam Fıstığı
2 Yemek Kaşığı Kuş Üzümü
1 Tatlı Kaşığı Tarçın
1 Tatlı Kaşığı Yenibahar
1 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Demet Taze Nane
1 Adet Limon Suyu
1 Tatlı Kaşığı Şeker
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Su Bardağı Kaynar Su
2 Adet Domates ‘kapak için’
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Biberler yıkanacak, sap kısımları kesilecek ve çekirekleri çıkartılacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. Nane yıkanacak ve ince kıyılacak. Soğanlar soyulacak, yemeklik doğranacak.

İç Harçın Hazırlanması:
Tencere’ye 1 çay bardağı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine çam fıstığı ilave edilecek, hafif sararıncaya kadar kavrulacak. Soğanlar ilave edilecek, fıstıklar koyulaşıncaya kadar kavrulacak. Pirinç ilave edilecek, taneleşinceye kadar kavrulacak. 1 su bardağı kaynar su, kuş üzümü, tarçın, yenibahar, karabiber, taze nane, limon suyu, şeker, tuz ilave edilecek malzeme karıştırılacak.
Harçın tuzu biraz belli olacak şekilde karar hale getirilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, kapak kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. İç harç, suyunu çekinceye kadar pişirilecek ve soğumaya bırakılacak. Eğer, taze nane yerine kuru nane kullanmanız gerekirse bu aşamada kullanabilirsiniz. İç harç pişerken “harcı siyahlaştırır” kullanmayınız.

Zy_biber_dolmasi2

Maharetini Göster:
Biberler ağızlarında bir miktar boşluk bırakılarak doldurulacak ve birer dilim domates parçası ile kapatılacak. Ardından tencereye dizilecek. 2 su bardağı kaynar su tencereye ilave edilecek. 4 yemek kaşığı zeytinyağı, dolmaların üzerinde gezdirilecek. Dolmaların üzerine ısıya dayanıklı bir tabak kapatılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam, 50 dakika süre bitiminde zeytinyağlı biber dolmanız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.