zeytinyağlı barbunya pilaki


Malzemeler:
500 gr. Kuru Barbunya Fasulyesi
1 Adet Soğan
1 Adet Havuç
1 Adet Patates
2 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Yemek Kaşığı Maydanoz
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Uygun bir kap içerisine kuru barbunya fasulyesi ve üzerine üç parmak geçesiye kadar soğuk su doldurulacak. Kabı içerisinde barbunya fasulyesi bir gece boyunca bekletilecek. Sabah suyu değiştirilecek, tencere ocak üzerine alınacak. Ocak ısısı normal ayarda, tencere kapağı açık olarak fasulye 30 dakika süre ile haşlanacak. Haşlanan fasulyeler süzülecek, çıkan kara su kullanılmayacak. Havuç, patates kabukları soyulacak ve küp doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak, sarımsaklar soyulacak ve bütün bırakılacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğanlar ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından havuç ve sarımsak ilave edilecek kavrulacak.Tencerenin orta yerinden yer açılacak ve domates salçası katılacak, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine patates, 5 su bardağı kaynar su, toz şeker ve barbunya fasulyesi katılacak, karıştırılacak.

Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 60 dakika süre bitiminde yemeğiniz hazır. Yemeğin tuzunu şimdi karar hale getirebilir ve maydanoz’unu ilave edebilirsiniz. Yemeğin servisinde limon suyu kulanılması bilinen bir şey. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Bakliyat Yemekleri, Etsiz Yemekler, Patatesli Yemekler