yumurtalı ıspanak

Yumurtali_ispanak

Malzemeler:
500 gr. Ispanak
3 Adet Yumurta
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Türk Kahve Fincanı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Ispanaklar yıkanacak, süzülecek ve kuşbaşı doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak ve salça katılacak, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından 1 kahve fincanı kaynar su, ıspanaklar ilave edilecek ve karıştırılacak. Üzerine karabiber ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek.
Ispanağın diriliği kaybolup tencereye oturduktan sonra, tencere tekrar alt üst edilecek ve tencere kapağı kapatılacak. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre bitiminde ıspanak içerisine yumurta yuvaları açılacak, 3 adet yumurta bu yuva içerisine kırılacak. Tencere kapağı kapatılacak ve yumurtaların beyazları piştiğinde ocak söndürülecek. Sonrası malüm.

Not:
Tercihinize göre az sıvıyağı içerisinde pul biberi kavurduktan sonra yumurtaların üzerine gezdirebilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.