yumurtalı ekmek kızartması

yumurtali_ekmek_kizartmasi

Malzemeler:
2 Adet Yumurta
4 Dilim Ekmek
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
Tuz

Ön Söz:
Bir parmak kalınlığında iki dilim fırın ekmeğini kızartmak için; bir tane çırpılmış yumurta gerekir. Çırpılmış yumurtaya bulanmış ekmek dilimleri, tava yüzeyini örten yağ içinde kızartılır. Ekmek patates kızartılır gibi bol yağ içinde kızartılmaz. Ekmek her çeşit yemek yağında kızartılır. En leziz ekmek kızartması tereyağı ile yapılandır. Ocak üzerinde ekmek kızartırken, ocak ısısı en düşük ayarda olmalıdır. Çırpılmış yumurta içerisine çeşitli baharat ve süt katılabilir, bu tamamen damak zevkinize bağlı. Taze ekmek veya bayat ekmek dilimleriyle yumurtalı ekmek kızartılabilir, sorun olmaz. Tarifim tereyağı ile kızartılmış sade yumurtalı ekmek kızartmasıyla ilgilidir.

Ön Hazırlık:
Bir kase içerisine iki yumurta kırılacak. Üzerine bir fiske tuz ilave edilecek ve çırpma teliyle bir güzel çırpılacak.

Maharetini göster:
Bir yemek kaşığı tepeli doldurulmuş tereyağı, tavaya konulacak ve düşük ısıda “köpürünceye kadar” ısıtılacak. Ardından ekmek dilimleri çırpılmış yumurtaya “arkalı, önlü” bulanacak ve tava içine konulacak. Ocak ısı ayarı en düşü konuma alınacak ve ekmek dilimlerinin her iki yüzeyi kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.