yufkalı peynirli börek

peynirli rulo börek

Malzemeler:
2 Adet Hazır Yufka (400 gr.)
250 gr. Lor Peyniri
1 Çay Kaşığı Tuz
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (tepsi tabanı için)
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
4 Yemek Kaşığı Süt
1 Adet Yumurta
Maydanoz
Çörek Otu
Yuvarlak Fırın Tepsisi 30 cm.

Ön Söz:
Hazır yufkadan yaptığım tepsi böreğim, tartışmasız on numara beş yıldızdır. Ailemiz kalabalık olmadığından yemeklerimizi tadımlık hazırlıyoruz. Bu nedenle, iki yufka ile yapılan börek bize yetiyor. Böreğin içini hazırlarken çoğu zaman 125 gr. lor peyniri, 125 gr. da süzme yoğurt kullanırım. Bu lezzeti keşfettim, süzme yoğurtla yapılan böreğin tadına doyum olmuyor. Süzme yoğurt derken, süzme yoğurdu kendim hazırlıyorum. O da şöyle: Yoğurdu az tuz ile çırptıktan sonra, süzme torbasına koyup asıyorum. Suyu tamamen süzüldükten sonra, torbayı sıkıştırıyor, üzerine bir ağırlık koyuyor ve bir gece bekletiyorum. Süzme yoğurt lor gibi katılaşıyor ve börek harcında lorla birlikte kullanıyorum. Üç yufka ile böreğimi yapmak isterseniz, 34 cm. çapında yuvarlak tepsi kullanabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Her yufka ortadan bıçakla ikiye kesilecek. İstediğiniz miktarda maydanoz kıyılacak. Yumurtanın sarısı böreğin üzerine sürülecek, beyazı böreğin sosuna ilave edilecek. Fırın tepsisinin içi, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile yağlanacak.

Börek Sosu’nun Hazırlanması:
Bir kase içine 4 yemek kaşığı süt, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yumurta sarısı konulacak ve çırpılacak.

Börek Harcı’nın Hazırlanması:
Kase içine lor peyniri, maydanoz, tuz konulacak, karıştırılacak ve tuz’u karar hale getirilecek. Ardından, hazırlanan iç eşit şekilde dörde bölünecek.

Börek Harcı

peynirli börek içi

İç Konulmuş ve Sos Yayılmış

hazır yufkalı börek içi

Yufka Rulo Yapılıyor

peynirli tepsi böreği

Tepsi Hazırlanmış

hazır yufkalı börek

Börek Servise Hazır

yufkalı peynirli börek

Maharetini Göster:
Tezgahın üzerine bez örtü yayılacak ve üzerine kesilmiş tarafı bize bakacak şekilde yarım yufka serilecek. Yufkanın kesilmiş tarafına harcın dörtte biri boylu boyunca konulacak. Ardından sos karıştırılacak ve 2 yemek kaşığı dolusu yufkanın boş olan yüzeyine gezdirilecek. Peşinden fırça ile sos, yufka yüzeyine dağıtılacak. Ardından yufka rulo yapılacak ve tepsinin ortasına kıvrılarak konulacak. Diğer üç yarım yufka için aynı işlem uygulanacak. Börek sosundan arta kalan karışımın içine tek yumurta sarısı ilave edilecek, karıştırılacak, böreğin üzerine tamamı sürülecek ve çörek otu serpiştirilecek. Tepsi önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafında 25 dakika süreyle pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.