yoğurtlu taze bakla

yogurtlu_taze_bakla

Malzemeler:
600 gr. Taze Bakla
1 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su
1 Kase Yoğurt
2 Diş Sarımsak
1/5 Demet Dereotu
2 Yemek Kaşığı Un
1 Litre Soğuk Su

Ön Söz:
Taze baklanın çorbası, etli, kıymalı ve zeytinyağlı yemeği yapılır. Taze bakla yemeklerinde isteğe bağlı olarak domates, salça ve taze soğan kullanılabilir. Zeytinyağlı taze bakla yemeğinde yeteri kadar limon suyu ve kıvam artırıcı olarak un kullanılabilir. Bakla yemeği kavrularak yapılabildiği gibi, bütün malzemeler çiğden konularakta yapılabilir. Bakla tencerede ne kadar pişirilirse pişirilsin kendine özgü diriliği kaybolmaz. Yumuşacık bakla yemeği için düdüklü tencere kullanmanızı tavsiye ederim.

Ön Hazırlık:
Bakla ayıklanacak, yıkanacak, süzülecek ve uygun irilikte doğranacak. Ardından hazırlanan bakla sosu içerisinde bekletilecek. Soğan yemeklik doğranacak, dereotu kıyılacak. 2 su bardağı kaynar su ve sarımsaklı yoğurt hazır edilecek.

Taze Bakla Sosu’nun Hazırlanması:
Kap içerisine 1 litre soğuk su, 2 yemek kaşığı un ilave edilecek karıştırılacak. Baklalar pişirilinceye kadar unlu su içerisinde bekletilecek. Baklalar tencere içerisine unlu karışım karıştırıldıktan sonra alınacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından bakla ilave edilecek, malzemeler karıştırılacak. Tencere kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna alınacak. Bakla 15 dakika süre ile kendi suyu ile kavrulacak. Süre bitiminde 2 su bardağı kaynar su, toz şeker ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna alınacak. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 60 dakika bitiminde yemeğiniz hazır. Şimdi üzerine dereotu serpebilir ve sarımsaklı yoğurtla servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.