yoğurtlu mantı

manti_1

Malzemeler:
2 Su Bardağı Böreklik Un
1 Çay Bardağı Su
1 Yumurta
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Tatlı kaşığı Yoğurt Suyu
1 Kase Yoğurt
2 Diş Sarımsak
1 Yemek Kaşığı Salça
1 Yemek Kaşığı Tereyağı

İç Harç Malzemeleri:
200 gr. Dana Kıyma
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Yemek Kaşığı Su

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak ve çok ince yemeklik doğranacak. Mantı haşlanırken sarımsaklı yoğurt hazırlanacak. Aynı zamanda tereyağı içerisinde salça kavrularak salçalı sos hazır edilecek.

Hamurun Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine 2 su bardağı un konulacak ve ortası havuz yapılacak. İçerisine bir yumurta kırılacak, üzerine su, yoğurt suyu, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Azar azar un ilavesiyle sert ve pürüzsüz bir hamur yoğurulacak. Hamur 3 parçaya bölünecek ve her bir parça beze yapılacak. Bezelerin üzeri kapatılacak ve dinlenmeye alınacak.

İç Harçın Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma konulacak ve üzerine soğan karabiber, pul biber, 1 yemek kaşığı su ve tuz ilave edilecek. Harç bir güzel yoğurulacak. Harcın tuzu test edilecek ve karar hale getirilecek. Harç 3 eşit parçaya bölünecek.

İç harç hazırlanmış

manti_2

Hamur beze yapılmış

manti_3

Beze yufka açılmış

manti_4

Yufka karelere bölünmüş

manti_5

İç harç dağıtılmış ve mantı bükülmüş

manti_6

Maharetini Göster:
Bezeler sıra ile 1 mm. kalınlıkta yufka açılacak. Yufka 2×2 cm. boyutunda bıçak veya rulet ile karelere bölünecek. Her kare’ye yeterli miktarda iç harç paylaştırılacak. Kareler karşılıklı köşelerinden kapatılacak ve un serpilmiş bir alana alınacak. Mantılar kaynamakta olan tuzlu su içerisine salınacak ve normal ısı ayarında tencere açık olarak 15 dakika haşlanacak. Süre bitiminde mantılar kevgir kepçe ile servis tabaklarına alınacak. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve sos ilave edilecek. Sonrası malum.

Not:
Verilen malzemelerle 600 gr. mantı hazırlanır. Malzemelerin katlarını kullanarak ihtiyacınız ölçüsünde mantı hazırlayabilir ve poşetleyerek derin dondurucuda saklayabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.