yoğurtlu makarna çorbası

yogurlu_makarna_corbasi

Malzemeler:
1 Su Bardağı Mini Midye Makarna
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Su Bardağı Yoğurt ‘5 yemek kaşığı’
1 Yemek Kaşığı Un
1 Tatlı kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tuz
5 Su Bardağı Su

Ön Hazırlık:
Kase içerisine 1 yemek kaşığı un, 5 yemek kaşığı yoğurt ilave edilecek ve pürüzsüz çırpılacak. Hazırlanan bu sos kabı içerisinde bekletilecek. Bu çorba için, küçük boyutlu her çeşit makarna kullanabilirsiniz. Çorba hazır hale getirildikten sonra, en son tuzu karar hale getirilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 5 Su bardağı su konulacak ve kaynatılacak. Üzerine mini midye makarna ilave edilecek ve karıştırılacak. Normal ısıda tencerede kaynamaya başladıktan sonra, tencere açık olarak 17 dakika süre ile makarna haşlanacak. Süre bitiminde yoğurtlu sos içerisine bir kepçe makarna suyundan ilave edilecek ve karıştırılacak. Sos tencere içerisine aktarılacak ve tencere kaynayıncaya kadar dipten karıştırılacak. Düşük ısı da tencere açık olarak, dipten yavaş yavaş karıştırılarak 5 dakika kaynatılacak ve ocak söndürülecek. Ardından çorbanın tuzu karar hale getirilecek. Tava içerisine tereyağı ve zeytinyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine kuru nane ilave edilecek, hafif kavrulacak ve çorbanın üzerine gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.