yoğurtlu közlenmiş patlıcan salatası

yogurtlu_kozlenmis_patlican_salatasi

Malzemeler:
3 Adet Patlıcan
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Adet Domates
2 Diş Sarımsak
1 Kase Yoğurt
Tuz

Ön Hazırlık:
Patlıcan, közmatik üzerinde veya fırında közlenecek. Domates rendelenecek. Sarımsak, az tuz ile ezilecek ve yoğurtla bir güzel karıştırılacak.

Domates Sosu’nun Hazırlanması:
Tava’ya zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Ardından, rendelenmiş domates ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine 3 yemek kaşığı kaynar su, yeteri kadar tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Sos’un tuz’u karar hale getirilecek. Malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tava açık olarak, sos suyunu çekinceye kadar pişirilecek.

Maharetini Göster:
Közlenmiş patlıcanlar soyulacak, bir kap içerisinde ezilecek ve tuz’u karar hale getririlecek. Ardından, ezilmiş patlıcan servis tabağına alınacak. Üzerine sıra ile yoğurt ve domates sosu gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.