yoğurtlu köfte çorbası

yogurtlu_kofte_corbasi

Malzemeler:
200 gr. Dana Kıyma ‘orta yağlı’
1 Adet Küçük Soğan
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Yumurta
1 Yemek Kaşığı Un
1 Su Bardağı Yoğurt
1 Yemek Kaşığı Maydanoz
1 Tatlı Kaşığı Tuz ‘çorba için’
1 Çay Kaşığı Tuz ‘köfte için’
6 Su bardağı Kaynar Su

Ön hazırlık:
Soğan soyulacak ve rendelenecek. 6 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Köfte’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, rendelenmiş soğan, doğranmış maydanoz, karabiber, pul biber ve 1 çay kaşığı tuz konulacak. Malzemeler macun kıvamında bir güzel yoğurulacak. Harçın tuzu karar hale getirilecek. Yoğurma işlemi bittikten sonra, köfte harcı top yapılacak ve fındık iriliğinde parçalar koparılarak avuç içerisinde beze yapılacak. Yapılan bezeler un serpilmiş tepsi içerisine konulacak.

Terbiyesinin hazırlanması:
Kase içerisine 1 yumurta kırılacak, üzerine 1 yemek kaşığı un ilave edilecek, çırpma teli ile bir güzel çırpılacak. Üzerine 1 su bardağı yoğurt ilave edilecek ve tekrar çırpılacak.

yogurtlu_kofte_corbasi_2

Maharetini göster:
Tencere içerisine 6 su bardağı su konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Kaynayan su içerisine köfteler ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve saat’a bakılacak not edilecek. Tenceredeki köfteler 30 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde tencereden bir miktar su alınacak, terbiye’ye ilave edilecek ve karıştırılacak. Terbiye çorbaya ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Süre bitiminde çorba’nın tuzu karar hale getirilecek. Tava içerisinde tereyağı eritilecek. Üzerine kuru nane ilave edilecek ve hafif kavrulacak ve çorbanın üzerine gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.