yoğurtlu ısırgan otu yemeği

yogurtlu_isirgan_otu_yemegi

Malzemeler:
1 Demet Isırgan Otu
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
4 yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Bulgur
1 Su Bardağı Yoğurt
1 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı kaynar Su

Ön Söz:
Adı üzerinde bir bitki, ısırgan otu ısırır. Bu yüzden ısırgan otu ile ilişkilerde eldiven kullanmak gerekir. Isırgan otu insanın cildiyle temasında kaşıntı yapıyor, dikkat etmek gerekir. Isırgan otu salatası, kavurması, çorbası, böreği, gözlemesi, bulgurlu ve pirinç katkılı yemeği gibi bir çok yemek çeşitinin yapımında kullanılır.

Ön Hazırlık:
Isırgan otu temizlenecek, yıkanacak ve uygun irilikte doğranacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Sarımsaklı yoğurt ve kaynar su hazır edilecek.

isirgan_otu

Maharetini göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan ve domates salçası ilave edilecek, kavrulacak. Ardından ısırgan otu ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine bulgur, 1 su bardağı kaynar su, tuz ilave edilecek ve yemeğin tuzu ayarlanacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tam 20 dakika süre bitiminde ısırgan otu yemeğiniz servise hazır. Yemeğinizi sarımsaklı yoğurt ile servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.