yoğurtlu ebegümeci salatası

yogurtlu_ebegumeci_salatasi

Malzemeler:
250 gr. Ebegümeci
1 Kase Yoğurt
1 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Tuz
1.5 Litre Su

Ön Söz:
Ebegümeci salatası yapmak için, ebegümeci kaynayan su içerisinde ya da buhar sepetinde haşlanır. Ardından doğranır veya bütün bırakılır. Ebegümeci salatası sarımsaklı yoğurtlu, ya da zeytinyağı limon suyu ilavesiyle servis edilir.

Ön Hazırlık:
Ebegümeci ayıklanacak ve bol su içerisinde yıkanacak. Ardından tencere içerisine su konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine ebegümeci konulacak ve normal ısıda 5 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde kevgire alınacak, soğuk su altında tutulacak ve süzülecek.. Sarımsaklı yoğurt hazır edilecek.

Ebegümeci

ebegumeci

Maharetini Göster:
Haşlanmış ebegümeci uygun irilikte doğranacak. Üzerine tuz ekilecek ve karıştırılacak. Ardından servis tabağına alınacak ve üzerine sarımsaklı yoğurt ilave edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.