yoğurtlu ebegümeci salatası

yogurtlu_ebegumeci_salatasi

Malzemeler:
250 gr. Ebegümeci
1 Kase Yoğurt
1 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Tuz
1.5 Litre Su

Ön Söz:
Ebegümeci salatası yapmak için, ebegümeci kaynayan su içerisinde ya da buhar sepetinde haşlanır. Ardından doğranır veya bütün bırakılır. Ebegümeci salatası sarımsaklı yoğurtlu, ya da zeytinyağı limon suyu ilavesiyle servis edilir.

Ön Hazırlık:
Ebegümeci ayıklanacak ve bol su içerisinde yıkanacak. Ardından tencere içerisine su konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine ebegümeci konulacak ve normal ısıda 5 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde kevgire alınacak, soğuk su altında tutulacak ve süzülecek.. Sarımsaklı yoğurt hazır edilecek.

Ebegümeci

ebegumeci

Maharetini Göster:
Haşlanmış ebegümeci uygun irilikte doğranacak. Üzerine tuz ekilecek ve karıştırılacak. Ardından servis tabağına alınacak ve üzerine sarımsaklı yoğurt ilave edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.