yoğurt nasıl yapılır

inek_yogurtu

Malzemeler:
2 Litre Yağlı Taze İnek Sütü
2 Yemek Kaşığı Yoğurt
1 Çay Bardağı Süt

Ön Söz:
Taş gibi tutmuş ve tatlı, üzeri kaymaklı, yoğurt mayalamak hiçte zor değil. Yapmanız gerekenler; sütü çok iyi kaynatmanız, mayası için tatlı bir yoğurt kullanmanız ve kaynamış sütü 40°C ila 45°C derece arası ısıda mayalamanız gerekir. Pastorize süt, ya da günlük şişe sütlerle de yoğurt yapılabilir. Fakat, konumuz taze inek sütü ile yoğurt mayalamak olduğundan, pastörize sütleri konu dışında tutuyoruz. Mayaladığınız yoğurtun sulanmaması için sütü çok iyi kaynatmanız gerekir. Yani, sütünüzün 1/4′ ünü kaynatarak buharlaştırıp uçurmalısınız.

Yoğurt Maya’sının Hazırlanması:
Kase içerisine 2 yemek kaşığı yoğurt konulacak ve çırpılacak. Üzerine kaynamış 1 çay bardağı süt ilave edilecek ve karışım tekrar çırpılacak.

Maharetini Göster:
Tencereye süt konulacak ve normal ısıda ısıtılacak. Süt kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısı ayarı düşük ısı konumuna getirilecek. Ve, saat’a bakılacak not edilecek. Kaynayan süt kepçe ile arada bir dipten karıştırılacak ve savrula savrula 30 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde ocak söndürülecek ve süt soğuması için tencere açık olarak uygun bir yerde bekletilecek. Mutfak termometreniz var ise, süt ısısı 45°C’ye düştüğünde yoğurt mayası ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kapağı kapatılacak ve tencere üzeri ısı yalıtımı için kalın bez, şal, battaniye gibi eşyalar ile örtülecek. Ve saat’a bakılacak not edilecek. Süt’e maya karıştırıldıktan sonra ortalama mayalama süresi 4 ila 5 saat arasındadır. Bu süreler dikkate alınarak yoğurt tenceresi kontrol edilecek. Belirtilen süre aralığında süt katılaşmış ise, tencere açık olarak buzdolabına alınacak. Ve çok iyi soğuduktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Sonrası malum.

Not:
Mutfak termometresi bulunmadığı durumlarda, süt ısısı serçe parmak ile test edilir. Serçe parmağınızı süt içerisine daldırdığınızda süt ısısına dayanıyor ve çekmiyorsanız, sütünüz mayalanma ısısında demektir. Sütünüzü mayalaya bilirsiniz. Sütünüzü yakmamak için, ocak ısısını düşük ısıya ayarlamayı unutmayınız.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com