yeşil mercimek ezme çorbası

Yesil_mercimek_ez_corbasi1

Malzemeler:
1 Su Bardağı Yeşil Mercimek
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
5 Su Bardağı Kaynar Su
1 Su Bardağı Soğuk Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Mercimek yumuşayıncaya kadar haşlanacak, süzülecek ve çıkan kara su kullanılmayacak. Soğan yemeklik doğranacak. 5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.


Yesil_mercimek_ez_corbasi2

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Üzerine un ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates salçası ilave edilecek ve düşük ısıda kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından, 1 su bardağı soğuk su ilave edilecek, tencere içerisindeki malzemeler karıştırılacak.
5 su bardağı kaynar su, yeşil mercimek ilave edilecek, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek, un tabana yapışmasın diye tencere kaynayıncaya kadar dipten karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılıp bir yere not edilecek. Ara sıra tencere dipten karıştırılacak, 20 dakika süre bitiminde çorba tencere içerisinde iken blendırdan geçirilecek, tuz’u karar hale getirilecek. Sonrası malum.

Not:
Tadlandırıcı olarak, 1 tablet et bulyon ve nohut iriliğinde limon tuzu çorba’ya su verirken ilave edebilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.