yarma aşı yemeği

yarma_asi_yemegi

Malzemeler:
1 Su Bardağı Aşurelik Buğday
1 Çay Bardağı Kuru Fasulye
2 Parça Dana Kaburgası (kemik)
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
3 yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Kuru Soğan
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Yarma aşı yemeği veya yarma lepesi Yozgat iline ait, yöresel keşkek yemeğidir. Doğrusu, bu yemeğe Yozgat Keşkeği demek daha uygun olacaktır. Yörede yarma’ya aşurelik buğday denmez. Tarifimi deneyen insanların şüpheye düşmemeleri için; yarma’ya aşurelik buğday demek daha uygun olacaktı, bende öyle yaptım. Yarma aşı yemeğim üç porsiyondur. Bu yemek yörede kemik, etsuyu ve tereyağı ile yapılır. Yarma aşı pişirildikten sonra insanlar, yufka ekmekleri üzerine alırlar ve sokumlayarak yerler. Yozgat keşkeği enfes lezzete bir yemek, denemenizi tavsiye ederim.

Ön Hazırlık:
Aşurelik buğday ve kuru fasulye ayrı kaplara konulacak; üzerlerini kapatacak miktarlarda soğuk su ilave edilecek ve bir gece boyu ıslatılacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

yarma_yemegi

Maharetini Göster:
Düdüklü tencere’ye tereyağı ve zeytinyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine iki parça dana kaburga konulacak ve normal ısıda hafif kavrulacak. Ardından, sıra ile soğan ve domates salçası ilave edilecek, kavrulacak. Üzerine ıslanmış kuru fasulye, aşurelik buğday, 6 su bardağı kaynar su, 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Düdüklünün kapağı kapatılacak. Düdüklünüzü nasıl kullanıyorsanız; aynı işlemler uygulanarak yarma aşı yemeği pişirilecek. Termo marka lastik contalı düdüklü tencere, bu yemeği normal ısıda 40 dakikada pişirdi. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.