yağlı bazlama

yagli_bazlama

Malzemeler:
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1/4 Paket Yaş Maya
4 Su Bardağı Un
1.5 Su Bardağı Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Teflon Tava

Ön Söz:
Yağlı bazla, mayalı hamurdan yapılır. Akşamdan hamur yaş maya ile yoğrulur, birde içine ev mayası katılır ve sabaha kadar mayalanmaya bırakılırsa; yapılacak bazlama ekşili bazlama adını ve tadını alır. Ne ise.. Bu bazlama hamuru akşamdan yoğuruldu ve 15 saat mayalanmaya bırakıldı. Ardından pişirildi ve köy kereyağı ile yağlandı. İşte yağlı bazlamayı bu denli seviyorum. Yoğurduğum hamurdan 4 beze yaptım. Bezelerin her biri 200 gr. ağırlığında, gözünüze küçük görünmesin.

Mayalı Hamur’un Hazırlanması:
Yoğurma kabına 4 su bardağı un elenerek konulacak ve ortası havuz yapılacak. İçerisine 1.5 su bardağı ılık su, 1/4 paket (ufalanmış) yaş maya, 1 tatlı kaşığı tuz konulacak ve ele yapışan kıvamda hamur yoğrulacak. Hamur kapatılacak ve iki katına çıkıncaya kadar dinlendirilecek. Ardından hamur tekrar yoğurulacak ve tek beze yapılacak.

mayali_bazlama

Maharetini Göster:
Mayalanmış hamur, dört eşit parçaya bölünecek ve 4 tane beze yapılacak ve 15 dakika dinlendirilecek. Ardından bezeler yeteri kadar unla birlikte tatlı tabağı büyüklüğünde açılacak. Açılan bezeler (kabarması için) 30 dakika dinlendirilecek. Ardından, ilk dinlenmeye konulan açılmış bezeden başlanarak, kızgın tava üzerine yayılacak. Hamurun üst tarafı tamamen kabardıktan sonra diğer yüzü çevrilecek. Tava içerisine tereyağı konulacak, düşük ısıda köpürünceye kadar ısıtılacak ve ocak söndürülecek. Pişmiş bazlamanın tek yüzeyi yağ batırılacak ve yağlı tarafı alta gelecek şekilde servis tabağına dizilecek. Bazlamalar bıçakla 4 eşit parçaya bölünecek ve üzerine tavada kalan yağ gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.