wok tava

Wok_tava

Resimde görünen tava, uzak doğu yemeklerinin hazırlanmasında, özellikle Çin ve Japon mutfaklarında kulanılan ve adı wok olan bir tavadır. Son yıllarda mutfaklarımızda görünmeye başladı. İnce metal malzeme kulanılarak imal edilen, teflon veya benzeri madde ile yüzeyi kaplamalı, değişik renk ve boyutta, ekonomik fiyatıyle büyük market ve mağzalarda bulmak mümkün.
Bu tava ile sote edilmiş yemekler hazırlanır. Uzak doğu mutfağını bir yana bırakırsak, bizim mutfağımızda bu tava’ya her gün iş çıkaramayız. Ama, mevsimsel sebzelerle beraber kullanılacak yemek malzemelerini jülyen, şerit veya kuşbaşı doğruyarak bu tava içerisinde soteleriz. Bu tava yüksek ısı ile çalışır. Sote yaparken tavanın kulpunu ileri geri sallamak ve içerisinde ki malzemelere takla attırmak tavayı kullanan kişiye bir hava verir, hoş bir duygu. Tavanın alt yüzeyi düz, ağırlık olarak çok hafif ve kullanımı oldukça kolaydır. Wok tava, mutfaklarımızda kafadan yemek icad etme meraklıları için bir hobi aracı olabilir. Mutfağımda wok tavayı o yüzden bulunduruyorum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.