vişne şurubu

Visne_surubu1

Malzemeler:
2 Kg. Vişne
1 Kg. Toz Şeker

Ön Hazırlık:
Vişneler yıkanacak ve sapları ayıklanacak. Ayıklanmış vişneler, tencere içerisine üç sıra halinde konulacak. Her bir sıra vişne üzerine, yeterli miktar toz şekeri serpilecek. Tencere, şekerin erimesi için bekletilecek. Alttaki resim, vişnenin kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılmış hali.

Visne_surubu2

Maharetini Göster:
Tencere içerisinde bulunan toz şeker, vişne suyunu emerek sulandıktan sonra, ocak üzerine alınacak. Ocak ısısı, normal ısı konumunda olacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere açık olarak, malzemeler arasıra karıştırılarak, 15 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde tencere, soğumaya bırakılacak. Soğuyan malzemeler kevgirden geçirilecek. Elde edilen vişne şurubu, pet veya cam şişelere konularak, buzdolabına kaldırılacak. Şurubunuzu, istediğiniz ölçüde soğuk su ile sulandırılmak suretiyle kullanabilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.