üzüm hoşafı

Uzum_hosafi

Malzemeler:
1 Çay Bardağı Kuru Üzüm
1 Su Bardağı Toz Şeker
5 Su Bardağı Soğuk Su

Ön Hazırlık:
1 çay bardağı çekirdeksiz kuru İzmir üzümü, ılık su içerisinde 5 dakika dinlendirilecek. Süzgece alınacak ve bir güzel yıkanacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 1 çay bardağı kuru üzüm, 5 su bardağı soğuk su konulacak ve kaynatılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılıp not edilecek. 15 dakika süre bitiminde tencereye 1 su bardağı toz şeker ilave edilecek ve karıştırılacak.Tencere 3 dakika süre ile tekrar kaynatılacak ve ocak söndürülecek. Hoşaf soğutulduktan sonra servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Malzeme oranlarını iki katına çıkartarak daha fazla üzüm hoşafı hazırlanabilir. Hoşafı çok tatlı sevenler şeker oranını artırabilirler.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.