uskumru ızgara

uskumru_izgara

Malzemeler:
2 Adet Uskumru
2 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı
1 Fincan Un
tuz

Ön Söz:
Temmuz, kasım ve aralık ayı uskumru balığının en lezzetli olduğu aylardır. Özellikle bu aylar içerisinde uskumru oldukça yağlı ve eti fazlasıyle lezzetlidir. Uskumru balığı buğulaması, haşlaması, tavası, ızgarası ve pilakisi yapılarak tüketilir. Mangal üzerinde fileto ya da bütün olarak ızgarası yapılır.

Ön hazırlık:
Balıkların iç organları çıkartılacak, yıkanacak ve süzülecek. Ardından balıkların iç ve dış yüzeyleri kağıt havlu ile bir güzel kurulanacak. Yan yüzeylerine balığın iriliğine göre bir kaç çizik atılacak.

Maharetini Göster:
Balıkların karın bölgesi ve üzeri tuzlanacak. Pişirilirken ızgara üzerine yapışmaması için ayçiçek yağı ile yağlanacak ve hafif un’a bulanacak. Balıklar bütün olarak, kızgın elektrikli ızgara veya mangal üzerinde alt üst edilerek 12 ila 15 dakika süre ile pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.