un muhallebisi

un_muhallebisi

Malzemeler:
1 Litre Süt
1 Çay Bardağı Toz Şeker ‘120 gr.’
1.5 Çay Bardağı Buğday Unu ’80 gr.’
1 Yemek Kaşığı Tereyağı ’60 gr.’

Ön Hazırlık:
Bir kap içerisine 1 çay bardağı toz şeker ve üzerine 1 litre süt konulacak, karıştırılacak. Ocak normal ısı ayarında, süt içerisindeki şeker eriyinceye kadar ısıtılacak.

Maharetini Göster:
Tabanı kalın tencereye tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine 1 çay bardağı un ilave edilecek, ocak ısısı düşük ısı konumunda un kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından ısınmış şekerli süt, en düşük ısı konumunda tencereye yavaş yavaş ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Karışım kaynamaya başlayıncaya kadar çırpma teli ile karıştırılacak. Tenceredeki karışım göz göz kaynarken, koyulaşmaya başlayıp koyu boza kıvamına geldiğinde ocaktan alınacak. Kaselere boşaltılacak ve soğumaya bırakılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.