kastamonu un helvası

un_helvasi

Malzemeler:
4.5 Su Bardağı Un ‘500 gr.’
1 Su Bardağı Pudra Şekeri ‘200 gr.’
4 Yemek Kaşığı Tereyağı ‘200 gr.’
Bor Cam Tepsi
28×28 Kare

Ön Söz:
Bu tarif, un helvasını insanlara sevdirmek için hazırlanmıştır. Olur ya, bir nedenle un helvasını sevmeyebilirsiniz. Tadı, rengi, kokusu ve görseli size itici gelmiş olabilir. Şu an un helvası üzerindeki olumsuz bütün bakış açılarınızı değiştirmek için, önünüzde duran bir fırsatınız var, tarifimi denemelisiniz. Kastamonu ilimize ait bu helvanın nette çeşitli tarifleri mevcut, ama “yok birbirimizden farkımız biz osmanlı bankasıyız” reklamındaki incelik tarifim için geçerlidir.

Ön Hazırlık:
Tereyağı helva yapılırken oda ısısında olacak. Ya da yaptığım gibi, dolaptan çıkarılan tereyağı mikrodalga fırında çözdürülecek.

Un’un Kavrulması:
Un, ocak üzerinde kalın tabanlı tencere içerisinde ve çok kısık ısıda fazlaca renk değişikliği yapılmadan ve yakılmadan kavrulacak. Ya da, önceden 150°C derecede ısıtılmış fırında, fırın tepsisi içerisinde ara sıra karıştırılacak ve 30 dakika süre ile kavrulacak.

Maharetini Göster:
Kavrulmuş un tel süzgeçe alınacak ve tepsi içerisine elenecek. Süzgeç içerisinde kalan un topakları kaşık ile ezilecek. Un, tepsi içerisinde tepe yapılacak. Üzerine pudra şekeri ilave edilecek. Tereyağı, el ile küçük parçalara bölünecek ve un içerisine gömülecek. Ardından malzemeler avuç içerisinde sıkılarak tereyağı ve pudra şekeri ile karışması sağlanacak. Malzemeler karıştırıldıktan sonra, tepsi tabanına eşit kalınlıkta yayılacak ve üzerine avuç içi ile bastırılacak. Ardından helva bıçakla dilimlenecek ve donması için buzdolabına kaldırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.