tutmaç çorbası

tutmac_corbasi

Malzemeler:
1 Su Bardağı Tutmaç
1 Çay Bardağı Mercimek ‘yeşil’
1 yemek Kaşığı Tereyağı
1 Su Bardağı Yoğurt ‘7 kaşık’
1 Yemek Kaşığı Un
1 Adet Yumurta
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Mercimek yumuşayıncaya kadar haşlanacak ve süzülecek. Terbiyesi: Kap içerisinde yumurta, un, yoğurt çırpılacak. Kaynar su hazır edilecek.

Tutmaç:
Un, yumurta, su ve tuz kullanılarak hamur yoğurulur. Hamurdan bezeler yapılır ve ince yufkalar açılır. Açılan yufkalar kare olarak kesilir ve kurutulur. İşte bu kesilen hamura tutmaç diyoruz. Tutmaç istenirse hafif kavrulur. Kavrulmuş tutmaç çorba içerisinde hamurlaşma yapmaz.

tutmac

Maharetini Göster:
Tencere içerisine kaynar su, haşlanmış mercimek konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine tutmaç ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı aralıklı olarak kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere 15 dakika süre ile kaynatılacak.
Süre bitiminde kaynamakta olan çorbanın suyundan bir miktar su alınacak, terbiye’ye ilave edilecek ve karıştırılacak. Terbiye çorbaya ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Süre bitiminde çorba’nın tuzu karar hale getirilecek. Tava içerisinde tereyağı eritilecek. Üzerine kuru nane, pul biber ilave edilecek, kavrulacak ve çorbanın üzerine gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.