tulip nedir nasıl yapılır

Tulip_nasil_yapilir1

Malzemeler:
1 Adet Yumurta Akı
35 gr. Un
35 gr.Pudra Şekeri
35 gr. Tereyağı

Ön Söz:
Tulip lale anlamına gelen, verilen malzemelerle yapılan, çeşitli tatlı ve meyvelerin sunumunda kullanılan, yenilebilen bir mutfak aksesuarıdır. Herhangi bir kase, bardak kalıp olarak kullanılır ve hazırlanan krep hamuru fırında pişirilerek, kullanılan kalıbın şekili alınır. Tulip malzemelerini kullanarak hayal gücünüzün yol göstericiliğinde, sonsuz şekil ve sayı da bu objeyi yapabilirsiniz. Tulip tek porsiyon tatlı, dondurma, meyve, puding ve benzerlerinin sunumu için şık bir araçtır, ev sahibesine hak ettiği değerleri taşır. Benden söylemesi..

Yumurta akı çırpılmış

Tulip_nasil_yapilir2

Un, pudra şekeri ve tereyağı ilave edilmiş

Tulip_nasil_yapilir3

Karışım çırpılmış, kullanıma hazır

Tulip_nasil_yapilir4

Karışımın Hazırlanması:
Karıştırma kabı içerisine 1 adet yumurta akı alınacak, mikser veya çırpma teli ile bir güzel çırpılacak. Üzerine un, pudra şekeri ve tereyağı ilave edilecek, tekrar çırpılacak.

Karışım, yağlanmış tepsi içerisine yayılmış

Tulip_nasil_yapilir5

Tulip, fırın içerisinde pişiyor

Tulip_nasil_yapilir6

Tulip kase üzerine yayılmış, şekil alıyor

Tulip_nasil_yapilir7

Tulip, kullanıma hazır

Tulip_nasil_yapilir8

Tulip grubu, görücü de

Tulip_nasil_yapilir9

Maharetini Göster:
Fırın tepsisi yağlanacak, kullanılacak kalıbı örtecek miktar da karışımdan alınacak, 2 – 3 mm. kalınlıkta tepsi içerisine yayılacak. Tepsi, önceden 200°C Isıtılmış fırının orta rafına sürülecek. 3 ila 4 dakika içerisinde tüulıp hafif kabarıp kenarları kızarmaya başladığında, fırından spatula ile alınacak ve kasenin üzerine bırakılacak. Bu işlemi yaparken el ile şekil verilecek. Sonrası malum.

Son Söz:
Grup resimde görülen tuliplar verilen malzemelerle yapıldı. Fazla miktarda tulip yapmak isterseniz, yumurta akı miktarını çoğaltabilirsiniz. Kaç adet ak kullanacaksanız terazi de akları ölçün ve diğer malzemeleri akların ağırlığı kadar kullanın. Kullandığım yumurta akı 35 gr. geldiği için, diğer malzeme ölçülerini 35 gr. olarak kullandım.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim