trileçe tatlısı nasıl yapılır

trilece_tatlisi

Malzemeler:
4 Adet Yumurta
125 gr. Böreklik Un
150 gr. Toz Şeker
1 Paket Süt Kreması (200 ml.)
1/2 Paket Kabartma Tozu (5 gr.)
1 Paket Vanilya
3 Su Bardağı Süt (600 ml.)
Fırın Tepsisi Yuvarlak 28 cm.

Karamel Malzemesi:
8 Yemek Kaşığı Toz Şeker
2 Yemek Kaşığı Su
40 gr. Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Sirke
1 Çimdik Tuz

Ön Söz:
Trileçe tatlısı yapımı gayet kolay. Verilen malzemeleri bir araya getirip işlem sıralarına dikkat ederseniz, nefis tatlınızı yapmış olursunuz. Trileçe tatlısının üzerine sevdiğiniz sosu sürebilirsiniz. Bana kalırsa bu tatlıya en güzel yakışan sos, kremalı karemel sos veya bu tarifte olduğu gibi yoğun olmayan akışkanlıkta hazırlanmış tereyağlı karamel sostur. Sos malzemelerini verdim, buradan tarifine uygun hazırlayabilir ve sosunuzu tatlının üzerine silikon fırça ile sürebilirsiniz. Trileçenizi yapın, yiyin ve tadını çıkarın. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Fırın tepsisi margarinle yağlanacak. Yumurtalar oda sıcaklığında olacak. Un elenecek, üzerine kabartma tozu ve vanilya ilave edilecek, bir güzel karıştırılacak.

Trileçe Şerbet’inin Hazırlanması:
Tencere içerisine süt ve süt kreması konulacak, ısıtılacak. Krema süt içerisinde eridikten sonra ocak söndürülecek.

Kıvamsız Tereyağlı Karamel Sürülmüş

karamelli_trilece_tatlisi

Servis Edilmiş

arnavut_tatlisi_trilece

Maharetini Göster:
Çırpma kabı içerisine yumurta ve toz şeker konulacak. Ardından mikserle akışkan olmayan, durağan hale gelinceye kadar çırpılacak. Ardından azar azar un ilave edilecek ve (un bitinceye kadar) mikserle çırpılacak. Hazırlanan hamur yağlanmış fırın tepsisine konulacak ve üzeri düzeltilecek. Tepsi önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 20 dakika pişirilecek. Süre bitiminde fırından çıkarılacak ve tamamen soğuyuncaya kadar bekletilecek. Üzerine ılık süt dökülecek ve tatlı soğuyuncaya kadar bekletilecek. Ardından bıçakla karelere bölünecek, üzerine karamel sos sürülecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.